Турнир во одбојка за жени, по повод Денот на народното востание

По повод Денот на народното востание 11.Октомври, денеска во спортската сала на СОУ „Кузман Јосифоски-Питу“ се одржува турнир во одбојка за жени, со учество на 5...

Со учество на џудисти од шест држави, се одржа меѓународниот турнир „Прилеп – Град...

Во организација на џудо клубот „Сеишин“, денеска во Прилеп по јубилеен 10-ти пат се одржа меѓународниот турнир „Прилеп – Град Херој“. Турнирот се одржува...

Се асфалтира улицата “Кеј Бранко Секулоски” и се чисти речното корито во населбата „Тризла...

Со асфалтирањето на Кеј „Бранко Секулоски“ во должина од 670 метра, се решава еден од проблемите на граѓаните од овој дел на градот. Според комуналната програма...

Прилепските џудисти од „Сеишин“ слават два јубилеа

В недела во спортската сала од ОУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, со почеток во 10:00 часот, ќе се одржи 10 по ред, традиционален меѓународен натпревар...

Преку проект за мултиетничка интеграција, училиштата „Кочо Рацин“ од Прилеп и „Никола Карев“ од...

Во рамки на одбележувањата по повод „Неделата на детето“, ОУ „Кочо Рацин“ заедно со ОУ „Никола Карев“ од Крушево с. Норово, го организираа проектот „Игри без...

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“

Во рамките на планските активности на Министерството за одбрана, на 17.10.2018 година, во периодот од 08.00 часот до 16.00 часот, на гарнизонското стрелиште „Леково“ – Прилеп,...

Атрактивни студиски програми прилагодени на потребите на стопанството- Економскиот факултет ги отвори вратите за...

Градоначалникот Илија Јованоски им го честиташе првиот академски час на бруцошите на Економскиот факултет во Прилеп. На свеченоста што се одржа по повод први октомври тој...

Јованоски: Верувам дека граѓаните ќе го одберат вистинскиот пат

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска го оствари своето избирачко право, излегувајќи на референдум и гласајќи на гласачкото место број 1454, во ООУ „Добре Јованоски“. Градоначалникот...

Голем број на награди освоија младите каратисти од карате клубот „Бонсаи“

Со освоени  2 први, 6 втори и 8 трети места  карате клубот „Бонсаи“ од Прилеп, учествуваше на Интернационалниот карате турнир “Голден куп'' во Тетово....

Нови инвестиции во прилепските градинки „Гоце Делчев“ и „Аличаир“

Комплетното реновирање на градинката „Аличаир“, како и инсталирањето нова опрема во кујната во градинката „Гоце Делчев“, беше повод градоначалникот Илија Јованоски, заедно со министерот...