Резултати од третиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

3 ден - Резултати: 11.Декември.2018 година ( Вторник ) ВЕТЕРАНИ 16.30 ч. „Комуналец“ – „Тутунски комбинат“ 1:5 СЕНИОРИ 17.10 ч. „Декор Колор“–„КН Елм Ав.-Сер–Анг. Мех.” 2:1 17.50 ч. „Плинови Монт“...

Со откривање на споменикот „Жртви на фашизмот“ започна чествувањето на 3. Ноември, Денот на...

Со свечено откривање на обновената скулптура на споменикот „Жртви на фашизмот“ кај месноста Дабница и положување на свежи цвеќиња, започна чествувањето на празникот 3.Ноември,...

По повод 11.Октомври, во Прилеп откриена реплика во мермер на орденот „Народен Херој“

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин денеска беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7....

Касарната „Мирче Ацев“ ја одбележа 77 годишнината од загинувањето на својот патрон

Со положување цвеќе пред бистата на Мирче Ацев и презентација на дел од опремата и вооружувањето, касарната „Мирче Ацев“ ја одбележа 77 годишнината од загинувањето на...

Јавните чешми кај „ЧЕ“ и во селата Лениште и Плетвар се со неисправна вода...

Од Центарот за јавно здравје, од одделот за хигиена информираат дека водата од јавните чешми (сред село) во Лениште, Плетвар и патната чешма кај...

Градоначалникот Јованоски на петта средба со Граѓанскиот парламент

Во понеделник во 13 часот во големата сала на Општина Прилеп ќе се одржи петти по ред Граѓански парламент, на иницијатива на градоначалникот Илија...

Општина Прилеп се вклучува во еко акцијата „Час на планетата Земја“

Денеска на плоштадот во центарот на градот, Општина Прилеп имаше свој штанд како најава на еко-акцијата „Час на планетата Земја“. На граѓанките и граѓаните...

Со средства од Јапонската амбасада подобрени условите во ОУ „Добре Јованоски“

Градоначалникот Јованоски заедно со амбасадорката на Јапонија во Северна Република Македонија, Н.Е. Г-ѓа Кеико Хенда, присуствуваа на пригодна програма во основното училиште „Добре Јованоски“...

Општина Прилеп и Друштвото за наука и уметност потпишаа меморандум за соработка

Во име на Општина Прилеп и Друштвото за наука и уметност (ДНУ) - Прилеп, денеска градоначалникот Илија Јованоски и претседателката на ДНУ, Силвана Пашовска потпишаа меморандум...

Инфо сесија за отворениот јавен повик за поднесување на предлог проекти

Почитувани, Општина Прилеп во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој, Ве покануваат на Инфо сесија за отворениот јавен повик за поднесување на предлог проекти во...