По повод „3-ти Ноември“ присет за делото на борците од НОБ

По повод празникот „3-ти Ноември“, денот на конечното ослободување на Прилеп, прилепската боречка организација организираше предавање за присет на делото на борците од НОБ....

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Тимоние разговараа за „Еурокомпозит“ и Франкофонијата

Француски компании ќе имаат сериозно интерес за купување во фабриката за наменско производство „Еурокомпозит 11 Октомври“, откако работите во оваа фирма во државна сопственост ќе се...

Општинскиот буџет во неликвидна состојба, но нема да има застој во реализација на планираните...

Со едногласна одлука, членовите на општинскиот Совет на денешната седница ја изгласаа Годишната сметка на ЕЛС Општина Прилеп. Советниците расправаа и за Годишниот извештај на Општина...

Општина Прилеп, МОК и Пинг-понг Федерацијата го слават Меѓународниот ден на спортот во Прилеп

Македонскиот Олимписки комитет (МОК),Пинг-понг Федерација на Македонија (ППФМ) во соработка со пингпонгарскиот клуб „Младост 96“ денеска во Прилеп, на плоштадот „Методија Андонов Ченто” организираа...

Општина Прилеп 2 милиона евра ќе ги насочи за инфраструктурни проекти

Два милиона евра се легнати на сметката на Општина Прилеп, како надоместок од концесијата што македонско-турската компанија „Волостоун“ ја плати на државата за геолошки...

Одбележана годишнината од загинувањето на Народните херои, Кире Гаврилоски – Јане и Круме Волнароски

Со пригодна свеченост, денеска беше одбележана 74 годишнината од смртта на Народните херои Кире Гаврилоски–Јане и Круме Волнароски, кои загинале на денешен ден, 9-ти мај, 1944...

Градоначалникот Јованоски и холандскиот амбасадор Пломп беа дел од 48 издание на „Критична маса“

Неформалната група на граѓани „ПрилепНаТочак“, вечерва по 48 пат ја одржа „Критична маса“, која во Прилеп се одржува секоја последна среда во месецот. „Како иницијатива „ПрилепНаТочак“...

Прилепчани денеска трчаа за помош и поддршка на своите сограѓани со церебрална парализа

На вечерашната рекреативна, хуманитарна трка за помош на лицата со церебрална парализа во Прилеп, учествуваа повеќе од 1.000 граѓани, кои со уплатата на котизацијата...

Првата фестивалска вечер помина во одлична атмосфера

Градоначалникот Илија Јованоски,  заедно со водителите Јана Серафимова и Ненад Георгиевски на денешната прес конференција пренесувајќи ги импресиите од првата фестивалска вечер, поделувајќи го...

Во Прилеп одбележан „2 Август“- Денот на Републиката

По повод Денот на Републиката „2 Август“, градоначалникот Илија Јованоски, членови на Советот на Општина Прилеп, претставници на прилепскиот Сојуз на борци и касарната...