Реакција на Општина Прилеп на денешната прес конференција на ОK на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани, Со економичното едногодишно раководење на Општина Прилеп со новата локална власт, градоначалникот Илија Јованоски успеа да го реализира првиот капитален проект во неговиот мандат,...

В недела на пладне во Прилеп авто слалом „Прилеп-11 Октомври“

Авто слалом „Прилеп-11 Октомври“ ќе се одржи во недела напладне во центарот на градот, во организација на Авто картинг клуб „Скопје“,а со поддршка на...

Владата има решение за „Еурокомпозит“

Дел од вработените во „Еурокомпозит“ ќе бидат прогласени за технолошки вишок. До крајот на месецот ќе биде објавен списокот. Ќе се бара стратегиски инвестор,...

„Филип Морис-Тутунски Комбинат“ донира 80.000 долари за реновирање на две училници во СОУ „Р.Р....

Мешовитата компанија „Филип Морис- Тутунски Комбинат“, донира 80.000 долари на средното општинско училиште „Ристе Ристески-Ричко“,за реновирање на два училишни кабинета за електро-техничка настава. Оваа...

Трибина во Прилеп, со градоначалникот Илија Јованоски и министрите Никола Димитров и Оливер Спасовски

„Досега Македонија минувала низ многу крстопати и секогаш го избирала вистинскиот пат и секогаш исчекорот бил направен на правата страна. Министерот Никола Димитров и...

Мермерен комбинат е успешна бизнис приказна на странска инвестиција, со бенефит за општината

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и Периклес Николау, извршен директор на Мермерен комбинат од Прилеп, се едногласни во ставот дека соработката меѓу Општина Прилеп...

На Светскиот ден на чистењето, акција за чистење на диви депонии во Прилеп

Општина Прилеп заедно со ЈКП „Водовод и канализација“ и ЈКП „Комуналец“ денеска реализираат акција за чистење на диви депонии, по повод Светскиот ден на...

Меѓународен меморијален турнир „Миле Нешкоски“

Во спомен и чест на врвниот прилепски, македонски спортист, Миле Нешкоски, којшто пред 7 години замина во легенди, денеска и утре во Прилеп, во...

Забава за сите возрасти, на Денот на независноста во Прилеп

Денот на независноста, 8-ми септември, Општина Прилеп ќе го одбележи со многу настани. Изутрината со почеток од 09:00 часот делегации од Општина Прилеп ќе...

„Кубанска вечер“ во Прилеп, утревечер од 20ч. во центарот за култура

Љубителите на кубанската музика, танци и култура воопшто, ќе може да уживаат во настапот на кубанскиот бенд „ЕКОС Фламенко“, којшто ќе настапи со своја...