На Светскиот ден на чистењето, акција за чистење на диви депонии во Прилеп

Општина Прилеп заедно со ЈКП „Водовод и канализација“ и ЈКП „Комуналец“ денеска реализираат акција за чистење на диви депонии, по повод Светскиот ден на...

Меѓународен меморијален турнир „Миле Нешкоски“

Во спомен и чест на врвниот прилепски, македонски спортист, Миле Нешкоски, којшто пред 7 години замина во легенди, денеска и утре во Прилеп, во...

Забава за сите возрасти, на Денот на независноста во Прилеп

Денот на независноста, 8-ми септември, Општина Прилеп ќе го одбележи со многу настани. Изутрината со почеток од 09:00 часот делегации од Општина Прилеп ќе...

„Кубанска вечер“ во Прилеп, утревечер од 20ч. во центарот за култура

Љубителите на кубанската музика, танци и култура воопшто, ќе може да уживаат во настапот на кубанскиот бенд „ЕКОС Фламенко“, којшто ќе настапи со своја...

Општина Прилеп ја поддржува кампањата за семејна љубов на децата без родители

Градоначалникот Илија Јованоски го поздрави вечерашниот настан којшто под мотото „На секое дете му треба семејство“, се одржа на платото кај Градски саат во...

Во вторник поетска вечер во Прилеп

Петнаесет поети, членови на Клубот на литературни творци од Прилеп, утревечер ќе презентираат дел од своето поетско творештво пред прилепската публика. Љубителите на пишаниот...

МТСП: За 33,9 отсто е намален бројот на деца сместени во големите институции за...

„На секое дете му треба семејство“ е мотото на кампањата што една година ја спроведува Министерството за труд и социјална политика и УНИЦЕФ. Во...

Општина Прилеп поднесе кривична пријава против ексградоначалникот Ристески

Општина Прилеп, ја информира јавноста дека поради постоење на основано сомневање дека како одговорно лице, градоначалник на Општина Прилеп, сторил кривично дело „Несовесно работење...

Делегација од Советот на Општина Прилеп го чествуваше Илинден во Крушево

Делегација на Советот на Општина Прилеп, предводена од претседателот на Совет, Миле Талевски денеска присуствуваше на прославата по повод „2Август“, Илинден во Крушево.  

Во Прилеп одбележан „2 Август“- Денот на Републиката

По повод Денот на Републиката „2 Август“, градоначалникот Илија Јованоски, членови на Советот на Општина Прилеп, претставници на прилепскиот Сојуз на борци и касарната...