Одбележана 102-годишнината од раѓањето на Кире Гаврилоски – Јане

По повод  102 години од раѓањето на народниот херој Кире Гаврилоски-Јане, денеска делегации од Општина Прилеп, Совет на општина Прилеп, ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“ и...

Промовирана монографијата за јубилејот „35 години Мариовско – мегленски културни средби“

Синоќа во фоајето на Центарот за култура „Марко Цепенков“ беше промовирана монографијата на авторот Стојан Ѓуроски, со наслов „35 години Мариовско – мегленски културни...

Донација на стручни книги и опрема за практична настава во прилепското СОЕПТУ „Кузман Јосифоски-Питу“

Библиотеката  во СОЕПТУ „Кузман Јосифоски-Питу“-Прилеп се збогати со 29  книги со стручна литература. Книгите се донација од Министерството за образование и наука, а наменети се...

Проектот за реконструкција на Старата чаршија презентиран пред прилепските дуќанџии

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, заедно со претставници на ЈП за ПУП и ЈКП „Водовод и канализација“, вчера одржа неформална средба со сопствениците...

СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ и Делегацијата на германското стопанство во нашата држава, потпишаа меморандум за...

СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ од Прилеп денеска потпиша меморандум за соработка со Делегацијата на германското стопанство во нашата држава, претставувана од нејзиниот директор, Патрик Мартенс....

Со премиера на претставата „Лажговци“, прилепскиот театар ја одбележа 70 годишнината од постоењето

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ синоќа премиерно ја изведе претставата „Лажговци“ од Антони Нелсон а во режија на Коле Ангеловски, со што започна одбележувањето на...

Во Прилеп отворена изложбата „100 раритети на руската државност”

Денеска во просториите на ЦК „Марко Цепенков“ беше отворена изложбата “100 раритети на руската државност”. Се работи за уникатна збирка на документи, претставени на 36 паноа,...

Почна пријавувањето на учесниците за Меѓународниот карневал „Прочка 2020“

Од 28 февруари до 1 март годинава, во Прилеп по 19-ти пат ќе се одржи Меѓународниот карневал „Прочка 2020“. Пријавите за учество на карневалот за...

Јубилеј: 70 години постоење на театарот „Војдан Чернодрински“

Со премиерната изведба на претставата „ Лажговци“ во режија на Коле Ангеловски, од понеделник 17 февруари започнува одбележувањето на 70 години од формирањето на театарот „Војдан...

Зоран Шапуриќ во посета на прилепскиот регион: Земјоделските инспектори се постојано на терен во...

Директорот на Државниот земјоделски инспекторат, Зоран Шапуриќ, градоначалникот Илија Јованоски и раководителот на Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство – Прилеп, Зоран Пачешкоски, денеска...