Отворен Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Синоќа на Камената бина во центарот на Прилеп, по 46-ти пат се крена завесата на Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“, фестивал...

Средба на градоначалникот Илија Јованоски со амбасадорот на САД во нашата држава, Кејт Мари...

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска оствари неформална средба со амбасадорот на САД во Република Северна Македонија, Кејт Мари Брнз. На средбата во кабинетот...

„Плетвар аутдор фестивал“ – три дена забава за сите возрасти

Од 28 до 30 август на падините на планината Бабуна, под моќниот Козјак, за прв пат годинава ќе се одржи планинарско забавниот настан „Плетвар...

Јованоски: Развојот на ситуацијата со Ковид-19 зависи од личната одговорност на секој поединец, затоа...

„Последните десетина дена забележителен е порастот на бројот на новозаразени во нашата општина, што е загрижувачки. За разлика од јули кога вкупно беа регистрирани...

Еленче Ташкоска избрана за нов претседател на Советот на општина Прилеп

Советот на општина Прилеп денеска ја одржа својата 46 седница, на која беа разгледани 49 прашања од интерес на граѓаните. На местото на досегашните советници,...

Во пресрет на школската година, градежни активности во ООУ „Кочо Рацин“

Деновиве во дворот на ООУ „Кочо Рацин“ во Прилеп, се одвиваат градежни активности околу поставување на нов асфалтен слој. На површина од 2.500 метри...

Честитка на градоначалникот Јованоски по повод Денот на Армијата 18 Август

Почитувани, Македонската Армија – чуварот на територијалниот интегритет, суверноста и безбедноста на нашата држава, денеска одбележува 28 години од своето постоење. 28 години исполнети со пожртвуваност,...

Одбележана 118-годишнината од раѓањето на Методија Андонов – Ченто

Делегации на Општина Прилеп и општинскиот Совет, денеска положија свежо цвеќе пред споменикот на Методија Андонов-Ченто во центарот на Прилеп. Оддавањето почит пред  споменикот...

Во Прилеп се одржа Олимписка обука за спортски менаџмент и спортска администрација

Денеска во Прилеп, во организација на Олимпискиот комитет на Северна Македонија и на Општина Прилеп, се одржа Олимписка обука за спортски менаџмент и спортска...

РК „Прилеп“ учествува на најпрестижниот домашен ракометен турнир „Струга 2020“

Ракометарите на РК „Прилеп“ денеска го започнуваат учеството на најпрестижниот ракометен турнир во нашата држава „Струга 2020“. Под водство на тренерите Горан Кузманоски и Адриано...