Пулексенија Јованоска, државната репрезентативка во карате, избрана за спортист на општина Прилеп за 2019...

На синоќешниот избор на најдобрите спортисти за 2019 година, манифестација која Општина Прилеп ја организираше после пауза од 11 години, каратистката Пулексенија Јованоска беше...

Доделени наградите за најдобрите пионерски екипи од турнирот во мал фудбал „Свети Никола 2019“

Денеска во големата собраниска сала на Општина Прилеп, градоначалникот Илија Јованоски им ги додели наградите за освоеното прво и второ место на пионерските екипи, учесници на...

Јанески: „Водовод и канализација“ е финансиски стабилно претпријатие кое поседува најсовремена техничка опрема

ЈКП „Водовод и канализација“- Прилеп во изминатиот период реализираше неколку крупни проекти, меѓу кои и преземањето на пречистителната станица и нејзино успешно ставање во...

Општина Прилеп ја одбележа годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

По повод 148 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, делегација на Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски, денеска положи свежо цвеќе на бистата...

Нов лик на централното градско подрачје – започна реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“

„Започна реконструкцијата на булеварот ‘Гоце Делчев’, од споменикот ‘Карпалак’, односно раскрсницата со улицата ‘Браќа Ламески’, до маркетот ‘Тинекс’. Проектот опфаќа реконструкција и на дел од улицата...

Јавна расправа: Извештај за стратегиска оцена на животната средина и План за управување со...

Во организација на ЈНУ Институт за старословенска култура и Министерството за животна средина и просторно планирање, денеска во собраниската сала на Општина Прилеп се...

Јованоски и Макрадули: Инвестирањето во заштитата на животната средина штеди пари и емисија на...

Реализираните проекти од областа на заштитата на животната средина во општина Прилеп, беше тема на денешната средба на градоначалникот Илија Јованоски и заменикот министер за животна...

Општина Прилеп домаќин на работната средба на учесниците во Програмата на Еразмус +

Ученици и наставници од ООУ “Гоце Делчев“, заедно со своите гости од партнерските училишта од Латвија, Данска, Италија и Турција кои се дел од...

Градоначалникот Јованоски на средба со жителите од урбаните заедници „Гоце Делчев“ и „Центар“

Градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на општинскиот Совет, Миле Талевски, синоќа одржаа средби со граѓаните од урбаните заедници „Гоце Делчев“ и „Центар“. На средбите на...

После 16 години, основното музичко училиште од Прилеп набави ново пијанино

После цели 16 години, Општинското основно музичко училиште „Ордан Михајлоски – Оцка“ од Прилеп, набави ново пијанино. Како што изјави директорката на ова училиште,...