Градоначалникот Јованоски и министерот Сугарески одржаа работен состанок во проширен состав

Градоначалникот Илија Јованоски и министерот Горан Сугарески денеска со своите тимови одржаа работна средба. При тоа беа разгледани плановите и проектите на Општина Прилеп...

Во четврток започнува исплатата на субвенциите за тутунот

Во четврток, оваа недела, ќе започне исплатата на субвенциите за тутунот од реколатата 2017 –та. Kaко што соопштуваат од Министерството за земјоделство, шумарствои водостопанство,...

Центарот за јавно здравје врши дератизација против штетните глодари

Стручните служби на ЈЗУ Центар за јавно здравје-Прилеп, веќе 15 денови ја спроведуваат првата фаза од превентивната систематска дератизација на територијата на градот. „Цел на спроведување на...

Центарот за современа ликовна уметност одбележа пет и пол децении постоење на скулпторскиот симпозиум

Еден од најстарите во светот, прилепскиот Интернационален скулпторски симпозиум кој го организира Центарот за современа ликовна уметност – Прилеп, синоќа одбележа 55 години од своето постоење....

Откриено спомен обележје на загинатиот припадник на ЕСЗ „Тигар“, Ненад Серафимоски

Во паркот пред Основниот суд, денеска беше откриено спомен обележје во чест на загинатиот припадник на Единицата за специјални задачи „Тигар“, кој животот го...

Општина Прилеп ја поддржува кампањата за семејна љубов на децата без родители

Градоначалникот Илија Јованоски го поздрави вечерашниот настан којшто под мотото „На секое дете му треба семејство“, се одржа на платото кај Градски саат во...

Андон Јованоски: Ќе гласам “за“, за да ми се врати ќерката во Македонија

Андон Јованоски-Ашата, актер во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“: „Ќе гласам ‘за’ на референдумот, затоа што мојата ќерка замина надвор од државата. Кога ќе влеземе...

Џинот од Небрегово е основоположникот, а со НАТО и ЕУ, македонскиот јазик ќе биде...

Блаже Конески, основоположникот на современиот македонски литературен јазик, граматика и правопис е наддржавен авторитет, чии што дела се наоѓаат во најголемите библиотеки во светот....

Прилепските џудисти од „Сеишин“ слават два јубилеа

В недела во спортската сала од ОУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, со почеток во 10:00 часот, ќе се одржи 10 по ред, традиционален меѓународен натпревар...

ЈКП „Пазари“ е финансиски стабилизирано, следуваат инвестиции за модернизирање на градскиот пазар

На денешниот отчет за работата на градоначалникот на Општина Прилеп и директорите на четирите јавни претпријатија, директорот на ЈКП „Пазари“, Кристијан Илиески рече дека при доаѓањето...