По повод „3-ти Ноември“ присет за делото на борците од НОБ

По повод празникот „3-ти Ноември“, денот на конечното ослободување на Прилеп, прилепската боречка организација организираше предавање за присет на делото на борците од НОБ....

Градоначалникот Јованоски со безрезервна поддршка за младите спортисти

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски максималнo ги поддржува младите спортски таленти од општината. Денеска во неговиот кабинет, Јованоски оствари средба со фудбалерот Дино Спиркоски,...

„Елколект“ со наградна игра го стимулира собирањето електронски отпад во Прилеп

Со доделување на наградите, денеска во киното „Мис Стон“ во Прилеп, заврши наградната игра „Да рециклираме и да се наградуваме“, организирана од „Елколект“, наменета...

Градоначалникот Јованоски ќе го поддржи младиот пингпонгар Рикалоски за учество на Олимпијадата во Аргентина

Младиот Александар Рикалоски (17) од Прилеп е првиот пингпонгар од Македонија, што во изминативе 7 децении од постоењето на Клубот и воопшто од постоењето...

Германската ВИК ја интензивира соработката со Општина Прилеп

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски денеска оствари средба со претставници на германската компанија ВИК (WIK) за производство на апарати за кафе, којашто наскоро...

Миле Талевски е новиот претседател на Советот на Општина Прилеп

На свечена седница, денеска е конституиран новиот Совет на Општина Прилеп, а советникот Миле Талевски, носител на листата на победничката коалиција што ја предводеше...

Градоначалникот Јованоски го отвори 16-тиот Меѓународен џудо турнир

Градот под марковите кули викендов беше домаќин на 16-тиот по ред Меѓународниот џудо турнир „Прилеп опен“ во организација на Џудо клубот Пролетер. Градоначалникот Илија...

Градоначалникот ја посети изложбата на избрани видови украсни птици и животни во организација на...

Градоначалникот на општина Прилел, г-динот Илија Јованоски, ја посети изложбата на украсни птици на државно ниво, којашто оваа година традиционално по 18-ти пат ја...

Градоначалникот Јованоски присустуваше на одбележување на празникот Преподобна Параскева-Петковден

По повод големиот христијански празник „Преподобна Параскева-Петковден„ градоначалникот Илија Јованоски заедно со членовите на новиот Совет на општина Прилеп, денеска беше присутен на утринска...

Формиран „Граѓански парламент“ во Општина Прилеп

Новиот градоначалник на Општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска најави формирање на т.н. „Граѓански парламент“ во кој ќе членуваат сите заинтересирани граѓански здруженија, невладини организации,...