Одбележан Денот на ослободувањето на Прилеп – „3-ти Ноември“

Чествувањата по повод „3-ти Ноември“, Општина Прилеп ги започна изутрината со полагање свежи цвеќиња и оддавање почит пред споменикот на паднатите борци во месноста...

Градоначалникот Јованоски го посети уметничкиот хепенинг на „Ротари“ клубот од Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски денеска го посети хуманитарниот уметнички хепенинг, што се одржува традиционално на „3-ти Ноември“ – Денот на ослободувањето на Прилеп, во организација...

Промоција на книгата „Спомени“ од Шакир војвода

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски вечерва присуствуваше на промоција на книгата „Спомени“ посветена на војводата Крсто Гермов-Шакир. Издавач на ова дело е градската библиотека „Борка...

Соопштени добитниците на наградата „3-ти Ноември“ во Прилеп

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија, на денешната седница донесе одлука за доделување на награди и признанија по повод...

По повод „3-ти Ноември“ присет за делото на борците од НОБ

По повод празникот „3-ти Ноември“, денот на конечното ослободување на Прилеп, прилепската боречка организација организираше предавање за присет на делото на борците од НОБ....

Градоначалникот Јованоски со безрезервна поддршка за младите спортисти

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски максималнo ги поддржува младите спортски таленти од општината. Денеска во неговиот кабинет, Јованоски оствари средба со фудбалерот Дино Спиркоски,...

„Елколект“ со наградна игра го стимулира собирањето електронски отпад во Прилеп

Со доделување на наградите, денеска во киното „Мис Стон“ во Прилеп, заврши наградната игра „Да рециклираме и да се наградуваме“, организирана од „Елколект“, наменета...

Градоначалникот Јованоски ќе го поддржи младиот пингпонгар Рикалоски за учество на Олимпијадата во Аргентина

Младиот Александар Рикалоски (17) од Прилеп е првиот пингпонгар од Македонија, што во изминативе 7 децении од постоењето на Клубот и воопшто од постоењето...

Германската ВИК ја интензивира соработката со Општина Прилеп

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски денеска оствари средба со претставници на германската компанија ВИК (WIK) за производство на апарати за кафе, којашто наскоро...

Миле Талевски е новиот претседател на Советот на Општина Прилеп

На свечена седница, денеска е конституиран новиот Совет на Општина Прилеп, а советникот Миле Талевски, носител на листата на победничката коалиција што ја предводеше...