Ноќ за паметење на седмиот „Интернационален џез викенд“

Вториот фестивалски ден на седмиот „Џез викенд“ во Прилеп, понуди уште една ноќ за паметење. Публиката уживаше во настапите на бендот на Васил Хаџиманов, грчкиот „Палете...

РЕАКЦИЈА НА ПРЕС НА ОК НА ВМРО-ДПМНЕ

Во текот на 12 години претходната локална власт во Прилеп, не реализираше ниту еден капитален проект.Дури ни пречистителната станица за 12 години не успеа...

Прилепските училишта подготвени ја пречекувааат нова учебна година

Во очи на почетокот на новата учебна 2018/2019 година, градоначалникот Илија Јованоски одржа работна средба со директорите на основните и средните училишта, како и...

Со извонреден настап на италијанското трио на Kekko Fornarelli,синоќа почна „Џез викенд“ во Прилеп

Со настапот на Kekko Fornarelli Trio од Италија, синоќа на сцената од центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, почна 7 по ред, традиционален...

Аплицирајте за учество во работилницата за финансиска поддршка од ЕУ на 04 септември во...

Дознајте повеќе за можностите за финансирање што ги нуди Европската Унија или пак, сретнете се со Н.Е. Ренате Коблер, амбасадор на Република Австрија и...

Да ја донесеме Европа во Македонија, за младите да ни останат тука

„Македонија нема друга алтернатива освен членство во НАТО и ЕУ. За да ни останат младите во државата, Европа да ја донесеме во Македонија. За...

Гоце Макалоски: За подобри спортски резултати, на референдумот ќе гласам “за“

Гоце Макалоски, поранешен репрезентативец на Македонија во ракомет: „Како спортист, секогаш ќе се залагам за европска Македонија“ „На референдумот ќе гласам ‘за’, бидејќи нашите млади мора...

Андон Јованоски: Ќе гласам “за“, за да ми се врати ќерката во Македонија

Андон Јованоски-Ашата, актер во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“: „Ќе гласам ‘за’ на референдумот, затоа што мојата ќерка замина надвор од државата. Кога ќе влеземе...

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Бејли им порачаа на младите да излезат на референдум

Актуелните состојби во Општина Прилеп, работата на локалната самоуправа, граѓанскиот сектор, но и економската состојба во градот, беа дел од темите за кои денеска...

Членството во НАТО ќе значи помодерна и подобро платена Армија

Состојбите во економскиот сектор и моменталната општествено - политичка ситуација во државата, во овој историски момент, пред влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Овие теми...