Се одржа тринаесеттото „Поетско Маркукуле“

Градот под Марковите кули по 13-ти пат беше домаќин на традиционалната манифестација „Поетско Маркукуле“, која традиционално се одржува во амфитеатарот кај „Слонот на тронот“. На годинешното...

Матурантите од Гимназијата „Мирче Ацев“ ги добија своите дипломи

Околу 200 матурани кои своето средно образование го завршија во СОУ Гимназија „Мирче Ацев“, вечерва на мала свеченост организирана во нивното довчерашно училиште, ги добија своите...

Одбележани 116 години од раѓањето на Методија Андонов – Ченто

Денеска се навршија 116 години од раѓањето на првиот Претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов - Ченто. По тој повод, претставници на локалната самоуправа, Советот...

Во касарната „Мирче Ацев“ одбележан Денот на АРМ

Денот на Армијата на Република Македонија, 18.Август, денеска беше одбележан и во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп. Свое обраќање пред војниците и старешините од прилепскиот гарнизон,...

Гасификација на Прилеп: Природниот гас за 50 отсто ќе ги намали трошоците за загревање...

Заради што поуспешно извршување на подготвителните работи во функција на изработка на Идејниот и Основниот проект за изградба на секундарната дистрибутивна гасоводна мрежа, денеска Општина Прилеп...

„Јавен Простор Прилеп“ го оживеа централното градско јадро

Со вечерашниот настап на прилепскиот бенд „The Hounds“, кој со концерт во Старата прилепска чаршија ќе го прослави својот 10-ти роденден, ќе продолжи листата на планирани...

Подобрено водоснабдувањето на жителите од урбаната заедница „Рид“

Подолг временски период, населението кое живее на улиците „Методија Патчев“ и „Борка Талески“ во урбаната заедница „Рид“, особено жителите кои живеат во највисокиот дел на урбаната...

Седми Меѓународен џез фестивал во Прилеп

Општина Прилеп со задоволство Ви го најавува Меѓународниот џез фестивал во Прилеп, кој годинава по седми пат, од 30 август до 1 септември, ќе...

Децата и вработените во градинката „Бончејца“, ги собираат првите плодови од ботаничката градина

Согласно заложбите на Министерството за труд и социјална политика и активностите на Општина Прилеп, ЈОУД Детска градинка „Наша иднина“ работи на реализација на повеќе проекти во...

Уредување на муслиманските гробишта во пресрет на Курбан Бајрам

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со членови на Здружението за заштита на муслиманските гробишта од Прилеп. Во пресрет на празникот Курбан Бајрам, претставниците на Здружението,...