Настани

Градоначалникот Јованоски ќе оствари средба со претставници на Здружението на граѓани со дијабет

По повод Светскиот ден на дијабетот, градоначалникот Илија Јованоски утре ќе оствари средба со членови на здружението на граѓани со дијабет „Светлост за нас“, со цел да ги чуе нивните проблеми и активности. Од здружението велат дека оваа болест е во постојан подем, особено кај младите луѓе. Според информациите околу …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски го посети семејството Стеваноски, чиј дом синоќа изгоре во пожар

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, денеска го посети семејството на Орде Стеваноски чиј дом синоќа изгоре до темел во пожар кој избувнал околу 20 часот, на улицата „Пиринска“ број 103. Градоначалникот Јованоски им вети финансиска помош за обнова на нивниот дом. „Горниот спрат од куќата на Орде Стеваноски е целосно …

Прочитајте повеќе »

На германските гробишта во Прилеп, комеморација во чест на жртвите од Првата светска војна

На германските гробишта во Прилеп денеска по повод „Денот на примирјето“ и „Денот на народната жалост“, им беше оддадена почит на жртвите од Првата светска војна. Делегации од амбасадите на Сојузна Република Германија и Република Франција, предводени од амбасадорите Томас Норберт Герберих и Кристијан Тимоние, делегација од Владата на Република …

Прочитајте повеќе »

Советниците едногласно ги избраа новите општински комисии

Советот на Општина Прилеп денеска ја одржа третата редовна седница, на која што се расправаше и ги усвои предлог решенијата за формирање: Комисија за финансирање, буџет и локален економски развој, Комисија за урбанизам, комунални дејности и заштита на животната средина, Комисија за општествени дејности и правата на децата, Комисија за …

Прочитајте повеќе »

Најавени нови 500 вработувања во „Гентерм“ за идната година

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, оствари работна средба со генералниот менаџер на компанијат „Гентерм“, Андреј Хасинец, на која беше разговарано околу моменталната состојба на фирмата и нејзините идни планови. Градоначалникот Јованоски потенцираше дека Општина Прилеп во идина ќе даде максимална поддршка за сите идни развојни планови на компанијата. Во …

Прочитајте повеќе »