Настани

Градоначалникот Јованоски оствари средба со постојаниот координатор на ОН Луиза Винтон

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска оствари средба со Луиза Винтон, постојан координатор на ОН и постојан преставник на Програма за развој на Обединети Нации (УНДП) во Република Македонија. На средбата се разговараше за можностите за идна соработка, и за сферите во коишто може да се реализираат идни проекти …

Прочитајте повеќе »

Во Oпштина Прилеп одбележан Mеѓународниот ден на студентите

По повод Mеѓународниот ден на студентите денеска градоначалникот Илија Јованоски оствари средба со студенти од Прилеп што студираат на повеќе факултети, а се членови на невладината AIESEC и други младински организации. На средбата градоначалникот Јованоски се запозна со нивните барања и активни проекти. „Денеска на Меѓународниот ден на студентите, имам …

Прочитајте повеќе »

Вечерва ќе биде санирана оштетената водоводна цевка на ул. „Кузман Јосифоски – Питу“

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски и директорот на ЈКП „Водовод и Канализација“, Емил Јанески, вечерва извршија увид во градежните работи околу санацијата на пукнатата цевка на улицата „Кузман Јосифоски – Питу“. Според Јанески, дефектот до кој дојде попладнево, ќе биде отстранет во текот на вечерта. Јанески додаде дека граѓаните …

Прочитајте повеќе »

Надлежните служби веднаш го расчистија теренот од поплавите во населбата Тризла

Поради силните поројни дождови кои денеска го зафатија Прилеп, населбата Тризла беше погодена од поплави во кои настрадаа неколку куќи на улицата „Дебарца“. По пријава на граѓаните, населбата ја посети и претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски, како и екипите на ЈКП „Водовод и Канализација“ кои веднаш започнаа …

Прочитајте повеќе »

Здружение РОМА С.О.С – добитник на награда плакета „3-ти Ноември“

Здружението РОМА С.О.С е добитник на награда плакета „3-ти Ноември“ за едукација на ромското население. Годинава здружението одбележува 10 години од своето постоење. Работата на РОМА С.О.С пред се се базира на давање поддршка на ромската заедница во населбата Тризла во Прилеп, но и на други ромски заедници во Македонија …

Прочитајте повеќе »