„Трчаме заедно за лицата со церебрална парализа“

Утревечер,на 24.06.2018 (недела) со почеток во 19:30 часот, ќе се одржи рекреативно донаторската трка во должина од 5км во централното градско подрачје, под мото „Трчаме заедно...

Прилеп подготвен за почеток на „Пивофест 2018“

Од 12 до 15 јули, Прилеп по 16-ти пат ќе биде домаќин на најголемиот фестивал на пивото и скарата не само во Македонија, туку...

Фестивалот „Пеце Атанасоски“ следниот викенд на Рудина кај Долнени

На 29 и 30 јуни во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе се одржи 44 издание на Меѓународниот фестивал на народни инструменти и...

Советот за превенција денеска заклучи Прилеп е подготвен за безбеден „Пивофест“

Сите надлежни служби во Прилеп, градот домаќин на традиционалната манифестација „Пивофест“ се подготвени за почеток и безбедно одвивање на четиридневната журка на пиво и скара, што...

Трите столба на Планот за економски раст беа тема на денешната средба на министерката...

Мерките за поддршка на инвестициите од трите столбови на Планот за економски раст на Владата, беа тема на денешната средба на министерката без ресор, задолжена за...

Локалниот медиум ТВ „Канал Визија“ промовираше нов имиџ и уредувачка политика врз новинарски начела

После неодамнешната промена на сопственичката структура, синоќа пред поголем број гости од новинарската фела, градоначалникот на Прилеп,Илија Јованоски, претставници на политички партии, на граѓанскиот и бизнис...

Рекреативно трчање со хуманитарен карактер за опремување на Центарот за лица со церебрална парализа

Во организација на Општина Прилеп, „ГЕНТЕРМ Македонија“, „Комфи Ангел“ и Стопанска Комора на Македонија – Регионална канцеларија Прилеп, во недела на 24.06.2018 со почеток во 19:30...

„Клетници“ во продукција на прилепскиот театар, освои Гран при на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“

Синоќа во Прилеп, со доделување на наградите, се спушти завесата на годинешниот 53. МТФ „Војдан Чернодрински“. Со одлука на тричленото жири во состав Мими...

Во Прилеп се санираат штетите од поплавите

Невремето што го зафати Прилеп  во попладневните часови предизвика  штети во одредени домаќинства и проблеми на разни делови од градот.  Поплавени се пет куќи,...

Градоначалникот Илија Јованоски им го честита Рамазан Бајрам на сите верници

Им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам на сите припадници на Исламската верска заедница, на Прилепското Муфтиство, на сите граѓани од муслиманска вероисповед од...