Заев: Македонија го фати европскиот чекор!

„Дозволете ми да изразам огромна благодарност во името на граѓаните на Република Македонија, за посветениот пристап и огромната поддршка, со кои што ЕУ и...

Центарот за современа ликовна уметност одбележа пет и пол децении постоење на скулпторскиот симпозиум

Еден од најстарите во светот, прилепскиот Интернационален скулпторски симпозиум кој го организира Центарот за современа ликовна уметност – Прилеп, синоќа одбележа 55 години од своето постоење....

Свечено отворен 44.фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Со настапот на учесници од западниот дел на Република Македонија и од општина Прилеп, синоќа на камената бина беше отворен 44. фестивал на народни инструменти и...

Гасификацијата –тема на денешната средба на градоначалникот Јованоски со прилепските стопанственици

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски го презентираше проектот „Гасификација на Прилеп“, пред претставниците на прилепските поголеми компании, денеска во големата општинска сала, заедно со тимот што...

Линк за мапирање на дивите депонии на веб страната на Општина Прилеп

Во најголемата граѓанска акција во историјата на човештвото, на 15-ти септември 2018 година, на Светскиот ден на чистењето, милиони волонтери во 150 земји ќе се обединат,...

Во петок и сабота, во Прилеп и на долненската „Рудина“ ќе ечат звуците на...

По 44-ти пат во петок и сабота, 29 и 30 јуни, во Прилеп и на „Рудина“ кај Долнени, ќе се одржи Меѓународниот фестивал на народни...

Триесетина уметници од земјата и странство се дел од колониите и работилниците на Центарот...

Од 25-ти јуни, па до 4-ти јули, триесетина уметници од Шпанија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Македонија, ги создаваат своите уметнички дела во 5...

Подготовките за „Пивофест 2018“ во полн ек, фестивалот на пивото ќе го отворат Бени...

На 15 денови од почетокот на годинешното 16-то издание на „Пивофест 2018“, полека привршуваат подготовките за најголемиот фестивал на пивото и скарата не само во Македонија,...

Во Долнени почна Семинарот за изучување на изворните инструменти и песни

Во спомен куќата на фестивалот за народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ во Долнени почна петдневниот семинар за изучување на изворните инструменти и песни....

Тенискиот прилепски ас Михаил Кусески одржа тренинг за малите дечиња од градинката „Наша иднина“...

Познатиот прилепски тенисер, Михаил Кусески има 18 години, а досега има настапувано на многу турнири, како на европско, така и на светско ниво. Михаил...