fbpx

ЈКП „Водовод и канализација“ решава децениски проблеми во „Тризла“

Екипи на ЈКП „Водовод и канализација“ од Прилеп деновиве вршат инспекција  во горниот дел од улицата „Горан Миноски“ во населбата „Тризла“,  каде што жителите со години...

Општина Прилеп додели благодарници на најзаслужните субјекти за годинешниот „Пивофест 2018“

Градоначалникот Илија Јованоски денеска свечено во големата сала на Општина Прилеп им додели благодарници на сите субјекти коишто имаа значаен придонес во целосната и беспрекорна организација...

Германски средношколци во еднонеделна посета на Прилеп

Во следните седум денови, Прилеп ќе биде домаќин на триесетина ученици од училиштето за средно стручно образование и занимања „Јорг Церн“ од Уберлинген, Сојузна Република Германија....

Повеќе од 200.000 посетители на „Пивофест 2018“

Годинешното 16-то издание на „Пивофест“, го посетиле над 200.000 граѓани од Македонија и од странство, а најголема посетеност е регистрирана во деновите од викендот, кога во...

Заврши 16-тиот фестивал на пиво и скара во Прилеп

Со големи овации, со скандирања, пеење на неговите хитови и со спектакуларниот настап на ѕвездата на вечерта, Шабан Шаулиќ заврши „Пивофест 2018“, што по...

„Либеро Бенд“ ветуваат добра забава на „Пивофест 2018“

На само еден час пред почетокот на официјалниот настап на познатата музичка група “Либеро Бенд’,на четвртата последна вечер на „Пивофест2018“, тие ветуваат одлична забава...

Граѓаните на Прилеп излегоа и го прославија историскиот успех на Македонија на пат во...

Граѓаните на Прилеп синоќа масовно излегоа и го прославија историскиот успех на нашата земја, која што доби покана за членство во НАТО и датум...

Откриено спомен обележје на загинатиот припадник на ЕСЗ „Тигар“, Ненад Серафимоски

Во паркот пред Основниот суд, денеска беше откриено спомен обележје во чест на загинатиот припадник на Единицата за специјални задачи „Тигар“, кој животот го...

Четвртата фестивалска вечер во ритамот на Милица Тодоровиќ и Шабан Шаулиќ

Помина уште една фестивалска вечер во знакот на добрата музика, вкусната скара и ладното пиво. Посетителите уживаа во богатата музичка програма. Организаторите се задоволни...

„Пивофест 2018“ – трета вечер за паметење

Сите патишта за љубителите на ладното пиво, вкусната скара и убавата музика, синоќа водеа кон Прилеп. Огромен број на граѓани од сите градови од...