Прогласени добитниците на наградите „3-ти Ноември“, за дуетот Селимова-Желчески награда за животно дело

Наградата за животно дело Златна плакета, која се доделува по повод 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп, годинава оди во рацете на дуетот...

Реакција на Општина Прилеп на денешната прес конференција на ОK на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани, Со економичното едногодишно раководење на Општина Прилеп со новата локална власт, градоначалникот Илија Јованоски успеа да го реализира првиот капитален проект во неговиот мандат,...

Прилеп по трет пат ќе биде домаќин на меѓународното рели „Macedonian Trophy 4×4“

Овој викенд Прилеп по трет пат ќе биде домаќин на меѓународниот натпревар „Macedonian Trophy 4×4“, кој се одржува во организација на клубот за екстремни спортови “Оф...

ЈКП „Пазари“ е финансиски стабилизирано, следуваат инвестиции за модернизирање на градскиот пазар

На денешниот отчет за работата на градоначалникот на Општина Прилеп и директорите на четирите јавни претпријатија, директорот на ЈКП „Пазари“, Кристијан Илиески рече дека при доаѓањето...

ЈП за ПУП набавува 4 нови автобуси на метан кои ќе бидат вклучени во...

На денешниот отчет за работењето на ЈП за ПУП во текот на изминатата година, в.д. директорката Марија Цветаноска истакна дека одделението за јавен градски превоз располага...

ЈКП „Водовод и канализација“ набавува современа опрема за откривање на губитоците на вода

Во моментот на преземањето на раководењето на ЈКП „Водовод и канализација“ од страна на актуелното раководство, во ноември 2017 година, јавното претпријатие имало долг од околу...

ЈКП „Комуналец“ лидер во државата во селектирање на отпад од пакување

ЈКП „Комуналец“ е најголемото јавно претпријатие во Прилеп, кое со години се соочува со оперативни и финансиски проблеми. На самиот крај на минатата година кога на...

Резиме на градоначалникот Илија Јованоски за едногодишното работење: „Долгот на Општина Прилеп е нула...

„Прв капитален проект на Општина Прилеп е вратениот долг кон добавувачите и доверителите во висина од 104 милиони денари. Долгот на Општина Прилеп е нула денари!...

Во Прилеп одбележан „Денот на македонската револуционерна борба -23 Октомври“

Делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски, делегации од политички партии денеска положија свежи цвеќиња пред спомениците на Ѓорче Петров и Пере...

Градоначалникот Јованоски организираше прием за учесниците на меѓународниот детски музички фестивал „Ѕвездички“

Овој викенд, на 20 и 21 октомври во Прилеп по 18-ти пат ќе се одржи меѓународниот музички детски фестивал „Ѕвездички“. Покровител на фестивалот е Општина Прилеп....