Реакција на Општина Прилеп на пресот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Прилеп

Во моментите кога евроатлантските перспективи на нашата држава стануваат реалност и кога актуелната Влада води политика на градење добрососедски односи со земјите кои не’ опкружуваат, жално...

ООУ „Добре Јованоски“ го реализираше проектот за унапредување на образовната инклузија на Ромите

Во ООУ „Добре Јованоски“ денеска се одржа завршната манифестација од проектот „Градење на посилно граѓанско општество за поттикнување на напорите за унапредување на образовната инклузија на...

Прилеп го одбележа патронот на градот, Свети Никола

Со одржувањето на празничната божествена литургија во црквата „Свето Благовештение“, Општина Прилеп по 13-ти пат го организираше одбележувањето на градската слава „Свети Никола“. Празнувањето продолжи пред...

Одбележани 97 години од раѓањето на Блаже Конески во Прилеп

Денеска во Прилеп со положување на свежо цвеќе пред споменикот на Блаже Конески од страна на делегации на Општина Прилеп, Совет на Општина Прилеп и претставници...

Во „Жабино Маало“ во духот на традицијата денеска сервирана посна трпеза

Жителите на прилепската населба „Жабино Маало“, во духот на традицијата денеска сервираа посна светиниколска трпеза, а пред параклисот ги одржаа и верските обреди. Го поканија градоначалникот...

Во духот на еднаквоста и хуманоста годинава ќе се чествува градската слава „Свети...

Општина Прилеп традиционално по 13 пат, годинава е организатор на чествувањето на градската слава „Свети Никола“. Домаќин на чествувањето, поточно кум на градската слава овој пат...

Прилепчани преку акцијата „Подај рака-биди човек“, им помогнаа на 11 социјално загрозени семејства...

Хуманите прилепчани коишто ја поддржаа акцијата „Подај рака-биди човек“, што во неколку маркети во Прилеп се реализираше од 10 до 13 овој месец, наполнија кошнички, донирајќи...

Најдобрите автори на аматерски документарни филмови од Прилеп добија плакети и дипломи од...

Најдобрите фотографи, сниматели, режисери, носите на идејата за аматерски документарен филм во Прилеп, се добитници на награди од Фото Кино Клубот од Прилеп, еден од најдобрите...

Резултати и табели од седмиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

15.Декември.2018 година ( Сабота ) ПИОНЕРИ генерација 2005 и 2006 година: 09.30 ч. „Фурна Маја“ – „Конфекција Кули“ 0:5 10.10 ч. „Најс Текстил“ – „Ивовод“ 1:6 ПИОНЕРИ генерација...

Резултати и табели од шестиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

14.Декември.2018 година ( Петок ) ВЕТЕРАНИ 16.30 ч. „ОМР Прилеп“ – „Тутунски Комбинат“ 4:7 СЕНИОРИ 17.10 ч. „Лезор“ – „Братство 07“ 3:4 17.50 ч. „Зоки Лим“ – „Еле. Елемент-Паркетар...