Полио Плус: Потребна е поголема вклученост на лицата со хендикеп во сите општествени текови

Во организација на движењето против хендикеп Полио Плус, денеска во просториите на СОУ „Кузман Јосифоски-Питу“ во Прилеп, беше организирана панел дискусија. Тема на дискусијата,...

Законот за спорт ќе овозможи повеќе средства за спортистите и спортските клубови

Во присуство на поголем број спортисти, спортски работници и стопанственици, денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска и раководителот на секторот...

На Светскиот ден на чистењето, акција за чистење на диви депонии во Прилеп

Општина Прилеп заедно со ЈКП „Водовод и канализација“ и ЈКП „Комуналец“ денеска реализираат акција за чистење на диви депонии, по повод Светскиот ден на...

Јованоски на трибина: Драго ми е,моите и ставовите на граѓанскиот сектор се совпаѓаат, ЕУ...

„Многу му е драго што на оваа трбина моите ставови се совпаднаа со ставот, дебатата и искажувањата на невладините организации од Прилеп. Имаме ист...

Со влезот во ЕУ, на македонските земјоделци им се отвора пазар од 500 милиони...

Денеска, во целодневна работна посета на општина Прилеп престојуваше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, при што оствари средба со градоначалникот Илија...

Јавен повик за доставување иницијативи за изработка на урбанистички планови

Општина Прилеп им соопштува на сите граѓани и правни лица на територијата на општината дека се распишува јавен повик за доставување иницијативи за изработка...

Со доделување на специјализации од различни дејности, прилепската болница ќе го намали недостигот од...

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска престојуваше во работна посета на Прилеп, при што ги посети детското и очното одделение во Општата болница „Борка...

„Караванот на пријателството“ во посета на Општина Прилеп

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски денеска беше домаќин на „Караванот на пријателство“ од Западен Балкан. Триесетина ученици од 5 училишта од Босна и Херцеговина,...

Јованоски: Претходната локална власт виновна за состојбата на Градскиот стадион, одговорност мора да има

„Неодговорното и штетно работење на претходната локална власт, е причина што фудбалскиот клуб ‘Победа’ и граѓаните на Прилеп, повеќе од две години немаат прволигашки фудбал и...

Прилепските советници го усвоија Извештајот за штетите од невремето, вкупната сума проценета на 3...

На денешната 19-та редовна седница, членовите на општинскиот Совет, едногласно го усвоија збирниот Извештај за проценетата штета на подрачјето на Општина Прилеп, настаната од невремето кое...