Градоначалникот Јованоски на актерите им вети нова театарска куќа по современи стандарди

Градоначаникот, Илија Јованоски денеска во просториите на Општина Прилеп оствари конструктивна средба со актерите од театарот „Војдан Чернодрински. Оваа средба е потврда на заложбите...

Градоначалникот Јованоски вети максимални заложби за решавање на проблемите на „Еурокомпозит“

Градоначалникот, Илија Јованоски, денеска оствари средба со претставници на вработените во компанијата „Еурокомпозит“ и вети дека, иако тоа не е во негова надлежност, ќе...

Градоначалникот Јованоски присуствуваше на традиционалната средба на пензионерите од Тризла

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, денеска присуствуваше на средбата на пензионерите од населбата "Тризла" којашто се организира секоја година по повод Денот на ослободувањето...

Градоначалникот Јованоски со владини претставници извршија увид во изградбата на опожарените конаци на Трескавец

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, министерот за внатрешнии работи Оливер Спасовски, прилепските пратеници, Хари Локвенец...

Градоначалникот Јованоски им ги врачи наградите „3-ти Ноември“ на годинешните лауреати

Градоначалникот Илија Јованоски вечерва на свечена седница на Советот на Општина Прилеп им ги честиташе и им ги врачи наградите „3-ти Ноември“ на годинешните...

Одбележан Денот на ослободувањето на Прилеп – „3-ти Ноември“

Чествувањата по повод „3-ти Ноември“, Општина Прилеп ги започна изутрината со полагање свежи цвеќиња и оддавање почит пред споменикот на паднатите борци во месноста...

Градоначалникот Јованоски го посети уметничкиот хепенинг на „Ротари“ клубот од Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски денеска го посети хуманитарниот уметнички хепенинг, што се одржува традиционално на „3-ти Ноември“ – Денот на ослободувањето на Прилеп, во организација...

Промоција на книгата „Спомени“ од Шакир војвода

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски вечерва присуствуваше на промоција на книгата „Спомени“ посветена на војводата Крсто Гермов-Шакир. Издавач на ова дело е градската библиотека „Борка...

Соопштени добитниците на наградата „3-ти Ноември“ во Прилеп

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија, на денешната седница донесе одлука за доделување на награди и признанија по повод...

По повод „3-ти Ноември“ присет за делото на борците од НОБ

По повод празникот „3-ти Ноември“, денот на конечното ослободување на Прилеп, прилепската боречка организација организираше предавање за присет на делото на борците од НОБ....