Уредување на муслиманските гробишта во пресрет на Курбан Бајрам

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со членови на Здружението за заштита на муслиманските гробишта од Прилеп. Во пресрет на празникот Курбан Бајрам, претставниците на Здружението,...

Заврши седмиот џез фестивал во Прилеп

Со синоќешниот настап на македонски виртуоз Јаков Дренковски, французите „Ле Бал Пури“ и српската група „Деца Лоших Музичара“ во Прилеп заврши седмото издание на Интернациоалниот џез-...

Законот за спорт ќе овозможи повеќе средства за спортистите и спортските клубови

Во присуство на поголем број спортисти, спортски работници и стопанственици, денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска и раководителот на секторот...

Чествувања во чест на 11.Октомври: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна на историјата

Со положување венци и свежи цвеќиња на спомениците на Методија Андонов – Ченто, Кузман Јосифоски – Питу и на Могилата на непобедените, Општина Прилеп продолжи со...

Доделени наградите 3-ти Ноември, „Златна плакета“ за дуетот Селимова-Желчески

На свечената седница на Советот на Општина Прилеп која се одржа во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“, по повод Денот на ослободувањето на Прилеп...

Советниците ги усвоија развојните програми за 2019 година, следува реконструкција на булеварот „Гоце Делчев“

Советот на Општина Прилеп денеска ја одржа редовната 21 седница, на која советниците расправаа за прашања поврзани со работата на локалната самоуправа, јавните претпријатија и легализација...

Резултати од четвртиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

12.Декември.2018 година ( Среда ) СЕНИОРИ 17.10 ч. „Ди - Да” – „Црнилиште“ 7:1 17.50 ч. „Витаминка“ – „ККВ“ 1:1 (2:3) п 18.30 ч. „Лезор“ – „Тризла 2“...

Ученици од прилепските основни училишта, дел од проектот „Фудбалски зимски радости“

Во организација на Фудбалската федерација на Македонија и Федерацијата на училишен спорт, во ООУ „Добре Јованоски“ се организираат два еднодневни настана за учениците од второ и...

Драги Богојески: Директорите на ВМРО-ДПМНЕ ја урнисаа прилепската болница, годинава на специјализација ќе заминат...

„Со својата здравствена политика, ВМРО-ДПМНЕ целосно го урниса здравството не во само во Прилеп, туку во цела држава. Тоа придонесе во сите здравствени установи,...