Tag Archives: Општина Прилеп

Започнаа припремите за „Прочка 2018“

Општина Прилеп и здружението на граѓани „Прилепски мечкари“, ги започнаа припремите за годинешното издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Од 16 до 19-ти февруари, по 17-ти пат, низ прилепските улици ќе продефилираат околу 1.000 учесници на карневалот, меѓу кои и гости од повеќе европски држави. Претседателот на здружението на граѓани …

Прочитајте повеќе »

„Не е избркан и нема да биде избркан, ниту еден вработен во администрацијата!“

„Ниту сум избркал, ниту имам намера да бркам некого. Да појаснам за што станува збор. Договорите што претходниот градоначалник им ги склучил на шеесетина лица, изминаа на 31 декември. Со истекот на договорите, заврши и работата на тие лица. Претходниот градоначалник сметал дека нивниот ангажман треба да биде до 31.12.2017 …

Прочитајте повеќе »

Свечена академија по повод патрониот празник на гимназијата „Мирче Ацев“

Свечена академија во театарот „Војдан Чернодрински“ се одржа вечерва, по повод патрониот празник на прилепската гимназија „Мирче Ацев“. Градоначалникот, Илија Јованоски во својата порака до средношколците истакна дека Општина Прилеп и тој како градоначалник, секогаш ќе излезат пресрет на барањата за реализација на новите идеи и планови на гимназијата.

Прочитајте повеќе »