Голем интерес кај прилепчани за средствата од фондовите на ЕУ

Во рамките на кампањата насловена како „ЕУ за тебе“, која Делегацијата на Европската Унија ја организира во повеќе општини во Република Македонија, денеска во...

„Кубанска вечер“ во Прилеп, утревечер од 20ч. во центарот за култура

Љубителите на кубанската музика, танци и култура воопшто, ќе може да уживаат во настапот на кубанскиот бенд „ЕКОС Фламенко“, којшто ќе настапи со своја...

Реакција на Општина Прилеп на прес конференцијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп

Почитувани граѓани, Општина Прилеп со доаѓање на новата локална гарнитура и градоначалникот Илија Јованоски, во изминатите 10 месеци, интензивно работи на отстранување на пречките, и...

Основците од од руралното училиште „Страшо Пинџур“ ќе учат во подобри услови

Во основното училиште „Страшо Пинџур“ во селото Мало Коњари, 155 основци од ова и соседните населени места: Големо Коњари и Кадино село, оваа учебна...

Јованоски: Колку и да се различни, сите деца на исти нешта се радуваат и...

По повод почетокот на новата учебна 2018/2019 година, градоначалникот Илија Јованоски го посети ООУ „Климент Охридски“. Посакувајќи им среќен почеток на школската година, во...

Во полициска акција поднесени се 34 пријави на мотоциклисти

Во заедничка акција на прилепската со републиската полиција, вчера се затекнати без заштитен шлем, 34 возачи на мотори, и против нив се поднесени соодветни...

Во Прилеп се одржа Државното првенство во downhill, „Топташ 2018“

Во организација на клубот за екстремни спортови „Sky Riders Prilep“ и велосипедскиот клуб „Илинден“, денеска во околината на Прилеп се одржа Државното првенство на Македонија во...

Заврши седмиот џез фестивал во Прилеп

Со синоќешниот настап на македонски виртуоз Јаков Дренковски, французите „Ле Бал Пури“ и српската група „Деца Лоших Музичара“ во Прилеп заврши седмото издание на Интернациоалниот џез-...

Европски Прилеп со зголемена грижа за старите лица и бездомниците

„Верувам дека само со соработка на локалната самоуправа и централната власт, може да ги подобриме условите во сите институции, вклучително и институциите за стари...

Прилеп- европски модел за социјални услуги и поддршка на граѓани на локално ниво

Министерката Мила Царовска при денешната посета на Прилеп, истакна дека токму Општина Прилеп е европски модел, кој практицира практична поддршка на граѓаните, модел којшто...