Настани

Првото новороденче во Прилеп е девојче

Прилеп го доби и првиот жител во Новата 2018 г. година. Здраво, живо женско бебенце тешко 3230 грама се роди околу 20:00 часот синоќа на гинеколошкото одделение. Најголема радост за мајката Дијана Капкоска, но и за целиот персонал од гинеколошкото одделение од градската болница, кој што беше максимално подготвен за …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски ги посети институциите коишто дежураа во новогодишната ноќ

Триесетина минути по полноќ, градоначалникот Илија Јованоски, ја посети дежурната екипа од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) во Прилеп. Им ја честиташе Новата година, интересирајќи се за проблемите со кои се соочуваат во работата. До полноќ, како што рекоа дежурните пожарникари новогодишната ноќ им поминала мирно, без интервенции. Прилепскиот градоначалник Јованоски …

Прочитајте повеќе »

Среќна Нова 2018 година со најубави желби и хуманитарни пораки

Со богата културно уметничка програма, огномет, топли пијалоци, колачи, вкусна прилепска скара, пици и други специјалитети, прилепчани ја пречекаа Новата 2018 година на плоштадот „Методија Андонов Ченто“, каде настапија музичарите: Д-фор, Белинда и Шило и двајца ди – џеи. Со желби на здравје, среќа и бериќет, на полноќ Новата 2018 година на …

Прочитајте повеќе »

Новогодишни пакетчиња и вредносни ваучери за децата на загинатите прилепски бранители

Во пресрет на Новата 2018 година, традиционално, по 15. пат, Здружението на резервни воени обврзници (ЗРВО) учесници во настаните 2001-2002 организираше празнично дружење со семејствата на загинатите прилепски бранители во воениот конфликт од 2001 година. На децата од загинатите прилепски бранители, како и на децата на членовите на ЗРВО, Општина …

Прочитајте повеќе »