Јованоски на средба со Сугарески: Во тек се бројни инфраструктурни проекти во Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на денешната работна средба ја анализираа досегашната реализација на инфраструктурните проекти, како и...

Отворена е експозитура на „Македонски пошти“ во с. Канатларци

Експозитура на „Македонски пошти“ е отворена денеска во селото Канатларци- Прилепско. Во овој реконструиран објект вработените ќе пружаат поштенски услуги на жителите од ова...

Во рамки на европската недела на спортот, во Прилеп одржана презентација на џудото

Во организација на Агенцијата за млади и спорт и џудо клубот „Сеишин“, а по повод европската недела на спортот, денеска на плоштадот „Методија Андонов-Ченто“...

По седми пат ќе се одржи меѓународниот натпревар во ориентација „Пеце Атанасоски“

Од 27 до 30 овој месец, Прилеп ќе биде домаќин на седмиот по ред меморијален меѓународен натпревар во ориентација „Пеце Атанасоски“. На овој натпревар...

Владата има решение за „Еурокомпозит“

Дел од вработените во „Еурокомпозит“ ќе бидат прогласени за технолошки вишок. До крајот на месецот ќе биде објавен списокот. Ќе се бара стратегиски инвестор,...

„Филип Морис-Тутунски Комбинат“ донира 80.000 долари за реновирање на две училници во СОУ „Р.Р....

Мешовитата компанија „Филип Морис- Тутунски Комбинат“, донира 80.000 долари на средното општинско училиште „Ристе Ристески-Ричко“,за реновирање на два училишни кабинета за електро-техничка настава. Оваа...

Градежната офанзива во Прилеп продолжува со асфалтирање и тампонирање на многу сообраќајници

Во тек се градежните активности за целосно уредување на улицата „Кеј 9-ти септември“ во населбата Бончејца, со вкупна површина од 3000 метри квадратни. Градоначалникот...

Градоначалникот Јованоски и Н.Е. британската амбасадорка Галовеј разговараа за актуелни општествено-политички прашања

Градоначалникот Илија Јованоски денеска во својот кабинет, оствари средба со Н.Е. амбасадорката на Велика Британија, Рејчел Галовеј. Тие разговараа на актуелни општество-политички теми и...

Трибина во Прилеп, со градоначалникот Илија Јованоски и министрите Никола Димитров и Оливер Спасовски

„Досега Македонија минувала низ многу крстопати и секогаш го избирала вистинскиот пат и секогаш исчекорот бил направен на правата страна. Министерот Никола Димитров и...

Осмо издание на меѓународната трка „Крали Марко Треилс“

По осми пат, денеска во Прилеп се одржа трката „Крали Марко Треилс“. Трката традиционално ја организираат спортското здружение „Трекс“ и Општина Прилеп, а поддршка...