Среќна Нова 2018 година со најубави желби и хуманитарни пораки

Со богата културно уметничка програма, огномет, топли пијалоци, колачи, вкусна прилепска скара, пици и други специјалитети, прилепчани ја пречекаа Новата 2018 година на плоштадот „Методија Андонов...

Новогодишни пакетчиња и вредносни ваучери за децата на загинатите прилепски бранители

Во пресрет на Новата 2018 година, традиционално, по 15. пат, Здружението на резервни воени обврзници (ЗРВО) учесници во настаните 2001-2002 организираше празнично дружење со...

Аладин и волшебната ламба

Денеска во ЦК „Марко Цепенков“ премиерно беше прикажана новата претстава за деца и млади „Аладин и волшебната ламба“, проект на танцовото студио и портал...

Премиера на „Клетници“

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ вчера вечер, во 19.30 часот, премиерно ја изведе претставата „Клетници“ од Виктор Иго, во режија на Мартин Кочовски. Автор на драмскиот...

Донација за општата болница во Прилеп од Лајонс клубот

Лајонс клубот денеска за општата болница од Прилеп донираше електронско турнике, апарат кој што се користи при операции на долни и горни екстремитети. Членовите...

Градоначалникот Јованоски го посети Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“

По повод новогодишните празници градоначалникот на Општина Прилеп Илија Јованоски,  претседателот на Совет на Општина Прилеп, Миле Талески и пратеникот во Собранието на Р....

Концерт со избрана класична музика со новогодишен предзнак

Свечен новогодишен концерт на класична музика се одржа синоќа во големата сала на центарот за култура „Марко Цепенков“, како дел од новогодишната богата понуда...

Екипата на „Марфил“ е победник на турнирот во мал фудбал „Свети Никола“

Екипата на „Марфил“ е победник на светиниколскиот турнир во мал фудбал кој изминативе 16 денови се одржуваше во Прилеп. „Марфил“ во вечерашното финале со...

Средба на градоначалникот Јованоски со граѓанските здруженија на лицата со посебни потреби

По повод претстојните новогодишни празници, градоначалникот Јованоски денеска разговараше со претставници на здружението на телесни инвалиди „Мобилност“, здружението на слепи лица, здружението на глуви...