Реакција на градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски

Почитувани сограѓани, Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски го избира својот тим врз основа на валидни критериуми за образование, стручност, компетентност и одговорност во работата. Според тоа, тој...

Саем на виртуелни училишни компании, во економското училиште

Генерацијата матуранти на економското училиште „Кузман Јосифски-Питу“ од Прилеп денеска организираше саем на виртуелни училишни компании 2018“. Учениците ги презентираa практичните знаења, вештини и способности,...

Утре во Прилеп, премиера на „Пиреј“

Прилепскиот ансамбл на сцената од театарот „Војдан Чернодрински, утревечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Пиреј“, чија драматизација е работена според култниот роман на...

Форум за соработка на Универзитетот со работодавачите за поквалитетни и поатрактивни студиски програми

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола на 25 април го одбележува денот на основањето. Во рамки на работното одбележување, на УКЛО, на 27 април...

Во Прилеп влезе нова странска инвестиција на компанијата „Волостоун“

Министерот за економија Крешник Бектеши и сопственикот на македонско- турската компанија „Волостоун“, Муталип Буши, денеска во просториите на Општина Долнени го потпишаа Договорот за концесија за...

Се асфалтира патот кон Вештачкото езеро во Прилеп

Во тек се активности за санирање на руинираниот регионален пат Р1312, на потегот Прилеп - Извор- Велес. Градоначалникот Илија Јованоски денеска на терен ја согледа актуелната...

Општина Прилеп 2 милиона евра ќе ги насочи за инфраструктурни проекти

Два милиона евра се легнати на сметката на Општина Прилеп, како надоместок од концесијата што македонско-турската компанија „Волостоун“ ја плати на државата за геолошки...

ЈКП „Комуналец“ со позитивни резултати во првиот квартал

ЈКП „Комуналец“ работи со интензивни активности на сите полиња и бележи напредок. Компаративната анализа на податоците од првиот квартал во 2018 година и истиот период од...

Социјалниот клуб за лица со попреченост во Прилеп ќе добие нови простории

„Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост 'ПОРАКА' од Општина Прилеп ќе добие на користење уште две простории“, најави градоначалникот Илија Јованоски, при денешната...

Градоначалникот Јованоски им го честиташе признанието на трите најуспешни менаџерки на Прилеп

Трите најуспешни менаџерки од Прилеп за 2017. денеска на покана на градоначалникот Илија Јованоски, беа гостинки во неговиот кабинет. Ирена Јакимоска, сопственичка на прилепската конфекција...