fbpx

Прилеп ги отвора вратите на „Пивофест 2018“

Подготвен, сигурен и безбеден, Прилеп ги одбројува последните часови пред почетокот на „Пивофест 2018“. Сите институции што учествуваат во подготовката и организацијата на фестивалот,...

Градоначалникот Јованоски оствари средба со фудбалската ѕвезда Несторовски

Иднината на фудбалот во Прилеп и Македонија, беа тема на денешната средба во Општина Прилеп, на градоначалникот Илија Јованоски со прилепскиот интернационалец и македонски...

ЈКП „Комуналец“ со препораки за време на фестивалот на пивото и скарата

По пресрет на 16-от по ред „Пивофест 2018“, сите служби се на располагање во наредните четири фестивалски дена. ЈКП „Комуналец“  издаде согласност  за поставување...

Се е подготвено за старт на „Пивофест 2018“

На еден ден пред почетокот на годинешното 16-то издание на „Пивофест 2018“, Прилеп е подготвен да ги пречека учесниците и посетителите на најголемиот фестивал...

Се асфалтираат и рехабилитираат повеќе улици во градот

Согласно Програмата за уредување на градежно земјиште на Општина Прилеп за 2018 година, екипи на фирмите „Изофас“, „Сењак“ и „ВЕ-ГРУПА“, работат на асфалтирање и рехабилитирање на...

Привршуваат подготовките за „Пивофeст 2018“

Општина Прилеп и агенцијата „Ентфинити“ ги привршуваат подготовките за почетокот на годинешното 16-то издание на „Пивофест“, кое ќе се одржи од 12 до 15 јули. Координативното...

Градоначалникот Јованоски и шпанскиот амбасадор Сера, синоќа го отворија „Викенд на шпански филм“ во...

На летната сцена од центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп со проекцијата на филмот „Среќни 140“ во шпанска продукција, синоќа беше означен почетокот...

Италијански инвеститори во посета на Општина Прилеп

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски денеска разговараше со сопственикот на прилепската компанија со италијански капитал „Dan Innovation“, Дарио Буци и директорот на компанијата...

Викенд на шпански филм во Прилеп

Општина Прилеп и амбасадата на Кралството Шпанија викендов во Прилеп, организираат културен настан во наслов „Викенд со шпански филм“. Во рамките на ова случување,...

Се тампонираат улици во Големо Коњари

Во населеното место Големо Коњари во моментов во тек се градежни зафати за уредување на улиците. Се врши тампонирање на повеќе улици со вкупна...