Германскиот амбасадор Томас Герберих во посета на Прилеп

Амбасадорот на Сојузна Република Германија во Македонија, Томас Герберих, денеска престојуваше во официјална и работна посета на Прилеп. Својот престој во Прилеп, амбасадорот го...

Панел дискусија на тема „Каква ТВ му е потребна на Прилеп?“

На иницијатива на невладината организација АГТИС, денес се одржа стручна панел дискусија на тема „Каква ТВ му е потребна на Прилеп?“. Покрај претставници на...

Младите поети Ерика Јованоска и Борис Ночески ќе ја претстават Македонија на фестивал во...

Ерика Јованоска и Борис Ночески, ученици од IX одделение од ООУ„Кире Гаврилоски –Јане“ од Прилеп се единствените млади поети, што ќе ја претставуваат Македонија...

Во Прилеп одбележан – Светскиот ден на прегратката

„21 јануари“ е Светскиот ден на прегратката. По тој повод, денеска во просториите на градската библиотека „Борка Талески“, децата од градинката „Бончејца“ со песна...

Домот за стари лица поднесе кривични пријави против ексградоначалник и двајца поранешни директори на...

За евидентирани злоупотреби во работењето, Јавната општинска установа дом за стари лица „Киро Крстески –Платник“ до Основното јавно обвинителство во Прилеп, поднесе кривични пријави...

Градоначалникот Јованоски на сите православни христијани им го честита празникот Богојавление – Водици

Со желби за многу здравје, љубов и среќа, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, на своите сограѓани и на сите православни верници им го...

Продолжува проектот „Бањско климатска рекреација на корисници на пензија“

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Македонија, продолжува со реализација на проектот „Бањско климатска...

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови, случајот пријавен во полиција

Во текот на изминатата ноќ, непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на Крал Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп...

Градска библиотека издаде библиографија за Коле Чашуле

„Библиографија за Коле Чашуле“ е насловот на новата публикација на градската библиотека „Борка Талеска“ од Прилеп, која што е идеален водич за натамошни истражувања...

Демант на прес конференција од о.к. на ВМРО-ДПМНЕ –Прилеп

Почитувани, Општина Прилеп категорично ги демантира дезинформациите и спинуваните факти од страна на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, објавени на денешната прес конференција.  Разбирливи...