Сојузот на тутунски здруженија задоволен од аграрната политика на Владата

Со одлука на Владата на Република Македонија, се зголемува висината на субвенциите за откупениот тутун: 80 денари за еден килограм за прва класа, 70...

Меѓународниот карневал „Прочка 2018“ може да почне

„Прилеп е подготвен за 17. издание на Меѓународниот карневал „Прочка 2018“, истакна на денешната прес конференција градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски. На карневалската манифестација која што од...

Градоначалникот Илија Јованоски гостин во утринската програма на ТВ „Канал 5“

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, беше гостин во утринската програма на ТВ „Канал 5“, „Здраво Македонијо“. Гостувањето во утринската програма градоначалникот го искористи да...

Владата за реколтата од 2017г. ќе исплаќа зголемени субвенции за тутунарите

Субвенциите за тутунопроизводство ќе бидат значително зголемени со исплата на ланската реколта (2017г). Како што соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски...

Средба на претседателот на општинскиот Совет Миле Талевски со заменик шефот на Мисијата на...

Претседателот на Совет на општина Прилеп, Миле Талевски, денеска се сретна со Џеф Голдстајн, заменик шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје. На средбата беше разговарано...

Светски ден на борба против ракот

По повод 4 февруари, Светскиот ден на борбата против ракот, Центарот за јавно здравје од Прилеп денеска спроведе акција под мотото „Ние можеме. Јас можам“, како...

Две втори места за учениците од ООУ „Страшо Пинџур“ од Мало Коњари

Матеа Бонеска и Марија Митреска го освоија второто место на Меѓународниот фестивал за проза и поезија „Тифун Димиќ“ во Нови Сад. Младите поетеси се ученички во...

Од утре бесплатен јавен превоз за учениците од населбата „Тризла“

Околу 110 деца од месноста „Три багреми“ и улиците „Моравска“ и „Дабничка“ во населбата „Тризла“ од утре ќе имаат бесплатен училиштен превоз. Општина Прилеп, поточно Јавното...

Водата не смее да се користи за пиење од четири мерни места во Прилепско

Од Центар за јавно здравје во Прилеп, информираат дека по направените анализи не е исправна водата за пиење на четири мерни места во четири села. Во...

Општина Прилеп интензивно се подготвува за меѓународниот карневал „Прочка 2018“

Привршуваат подготовките за меѓународниот карневал „Прочка 2018“, којшто  годинава го има своето 17 издание. Околу 1000 учесници и гости од повеќе држави ќе бидат...