fbpx

Прилеп по 17-ти пат им оддаде почит на хероите од Карпалак

Прилеп и Македонија по 17 пат им оддадоа почит на хероите, на десеттемина прилепски бранители, Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Веби Рушидоски, Горан Миноски, Бранко Секулоски, Љубе...

Почит за загинатите бранители на „Карпалак“ и нивните вечни почивалишта

Градоначалникот на Прилеп,Илија Јованоски, претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски, членови на Советот, здружението „Карпалак“, „Здружението на резервни воени обврзници-учесници во настаните...

Изминаа 17 години од убиството на прилепските бранители кај Карпалак

Во предвечерието на најтрагичниот настан од современата историја на Прилеп,убиството на 10-те мина прилепски бранители,членови на резервниот состав на АРМ, што се случи на...

Младите шампиони од АК „Стеваноски“ денеска имаа средба со градоначалникот Јованоски

Младите шампиони од атлетскиот клуб „Стеваноски“ од Прилеп, денеска ја посетија Општина Прилеп и разговараа за своите успеси и планови со  градоначалникот, Илија Јованоски. „Чест...

Улицата „Кеј 4-ти Јули“, ќе добие нов лик

Градоначалникот Илија Јованоски и директорот на ЈКП „Водовод и канализација“, Емил Јанески денеска на терен извршија увид врз градежните активности што се изведуваат на...

Вечерва во Прилеп, посветена на унгарската култура

Со прекрасни танци и ора, како репрезентативен дел од автентичната унгарска култура, вечерва на просторот околу Градскиот Саат се одржа„Унгарска вечер“, на којашто настапија оркестарот  „Фокош“ и ГФ „Селенце“. https://www.youtube.com/watch?v=7V615ZCtGsE&feature=youtu.be Фолклорната група...

Општина Прилеп ја поддржува кампањата за семејна љубов на децата без родители

Градоначалникот Илија Јованоски го поздрави вечерашниот настан којшто под мотото „На секое дете му треба семејство“, се одржа на платото кај Градски саат во...

Улицата „Кеј 1-ви Мај“ наскоро ќе биде асфалтирана

Наскоро ќе завршат проблемите на жителите на улица „Кеј 1-ви Мај“. Оваа улица ќе биде асфалтирана во должина од 270 метри. По пробивање на...

Градоначалникот Илија Јованоски оствари средба со семејствата на загинатите бранители

Градоначалникот Илија Јованоски денеска се сретна со семејствата на бранителите, членови на резервниот состав на АРМ, кои што на 08 август 2001. загинаа кај месноста...

Во вторник поетска вечер во Прилеп

Петнаесет поети, членови на Клубот на литературни творци од Прилеп, утревечер ќе презентираат дел од своето поетско творештво пред прилепската публика. Љубителите на пишаниот...