„Вечер посветена на херојот“, сеќавање на животниот пат и револуционерното дело на Кире Гаврилоски-Јане

Во чест на 100 годишнината од раѓањето на народниот херој Кире Гаврилоски-Јане, во градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп се одржа „Вечер посветена на херојот“. Во вечерта...

Чествување на 100 години од раѓањето на Кире Гаврилоски – Јане

По повод сто годишнината од раѓањето на народниот херој Кире Гаврилоски-Јане, денеска делегации од Општина Прилеп, прилепската организација на Сојузот на борци, основното училиште „Кире Гаврилоски- Јане“...

Тутунарите од прилепскиот регион даваат безрезервна поддршка на владината аграрна политика

Во преполната сала на Центарот за култура „Марко Цепенков“, синоќа се одржа трибина на која за актуелните состојби во производството на тутун, зголемените субвенции и новите...

Откупот на тутун од ланската реколта и зголемените субвенции, тема на трибината со министерот...

Висока просечна откупна цена од 217,5 денари за килограм, зголемени субвенции коишто за прва класа достигнуваат и до 80 денари за килограм и низа мерки...

Градоначалникот Јованоски оствари средба со синдикалната организација на „Еурокомпозит-11.Октомври“

Откако вработените во „Еурокомпозит-11.Октомври“ денеска протестираа пред зградата на Општина Прилеп, на негово барање, градоначалникот Илија Јованоски оствари средба со претставници на синдикалната организација од прилепската фабрика...

Со посна трпеза заврши „Прочка 2018“

Традиционално активностите за меѓународниот карневал „Прочка 2018“ завршија со посна трпеза, што ја организира здружението „Прилепски мечкари“, во трпезаријата од манастирот „Свети Ѓоргија“ „Овој е наш традиционален...

„Прочка 2018“ запаметена по креативни и инвентивни маски

Со карневалската забава со маски и доделувањето на наградите на најдобрите поединечни и групни маски, синоќа во Прилеп заврши меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Добитник...

Семејството Јованоски со свои маски за „Прочка 2018“

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и неговата сопруга, Виолета Јованоска во знак на поддршка на традицијата на носење маски на овие простори, а особено во знак...

Убави маски и голема посетеност – “Прочка 2018“ блесна во полн сјај

Тридневниот меѓународен карневал „Прочка 2018“, денеска финишираше со централниот настан, дефилето на околу 1.000 учесници од Македонија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Бугарија и Албанија. Голем...