ООУ „Гоце Делчев“ домаќин на втората транснационална средба од проектот „Еразмус +“

Од денеска па во следните неколку денови, во ООУ „Гоце Делчев“ се одржува втората транснационална средба од проектот „Еразмус +“, со наслов „Љубовта е за сите“....

Повеќе од 200 учесници на државното првенство во џудо за пионери и кадети

Во спортската сала на ООУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, денеска се одржа државното првенство во џудо за помлади пионери и кадети. На првенството учествуваа 18 клубови...

Кадетите на РК „Прилеп“ станаа државни прваци во ракомет

Ракометната екипа на „Прилеп“ е државен првак во кадетска конкуренција, откако синоќа во финалето на завршниот “фајнал фор“ ја совлада екипата на „Струга“ со...

Во Прилеп се одржа традиционалната манифестација „Сите на велосипед“

Повеќе од 400 љубители на велосипедот денеска се вклучија во манифестацијата „Сите на велосипед“, која по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј,...

Општина Прилеп ќе пренамени 4.3 милиони денари, за Центарот за деца со церебрална парализа,...

Советниците на денешната 14-та седница ја усвоија измената на распоредот на средства од општинскиот буџет за 2018 година. Тоа значи дека средства во висина од 4,3...

Во училиштето „Свети Кирил и Методиј“ во Канатларци е одбележан патрониот празник

Основното училиште „Свети Кирил и Методиј“ во Канатларци денеска со пригодна програма го одбележа својот патрон празник. Се говореше за ликот и делото на светите браќа,...

Во четврток „Сите на велосипед“, реакреативна тура во с. Мало Коњари

По повод одбележувањето на Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј во четврток со почеток во 12 часот од центарот на Прилеп (реклами) почнува...

Екскурзија и парични награди за најдобрите основци и матуранти

Општина Прилеп на предлог на градоначалникот Илија Јованоски, ќе им додели по 6000 денари, парични награди на 5- те најдобри матуранти од учебната 2017/2018...

Победниците на ревијалните училишни смотри, денеска на прием кај градоначалникот Илија Јованоски

Директорите, предметните наставници и учениците коишто ги изведоа победничките перформанси на ревијалните смотри, што традиционално со децении, се одржуваат овој месец во Прилеп, денеска...

Златко Граороски е нов генерален директор на „Еурокомпозит“ А.Д.

Машинскиот инженер, Златко Граороски од денеска со Одлука на Владата на Република Македонија е именуван за генерален и прв извршен директор на „Еурокомпозит“ А.Д....