Градоначалникот Илија Јованоски ги отвори годинешните Мариовско – Мегленски средби

„За Мариово има многу да се говори. Секој што бил барем еднаш во посета на овој прекрасен македонски предел, знае какви сè убавини крие...

ЈКП „Комуналец“ забрзано работи на чистење и уредување на градот

ЈКП „Комуналец“ ги привршува работите со косење на тревата од проблематичниот дел на речното корито. Според Звонко Јованоски, в.д. директор на јавното комунално претпријатие, годинава косењето...

Државните ракометни шампиони во кадетска конкуренција, на прием кај градоначалникот Јованоски

Mладите ракометари на РК „Прилеп“ и членовите на стручниот штаб, кои станаа државни прваци во кадетска конкуренција, денеска ја посетија Општина Прилеп и остварија средба со...

Во недела ќе се одржат Мариовско-мегленските културни средби

Традиционалните Мариовско-мегленски културни средби ќе се одржат во недела на 3.јуни, во манастирот „Свети Илија“ во непосредна близина на селото Витолиште. Програмата започнува во 9 часот,...

Градоначалникот Јованоски и холандскиот амбасадор Пломп беа дел од 48 издание на „Критична маса“

Неформалната група на граѓани „ПрилепНаТочак“, вечерва по 48 пат ја одржа „Критична маса“, која во Прилеп се одржува секоја последна среда во месецот. „Како иницијатива „ПрилепНаТочак“...

Општина Прилеп издвои 2,5 милиони денари за дневниот Центар за лица со церебрална парализа

Градежните работи на објектот во кој ќе биде сместен дневниот Центар за лица со церебрална парализа, се одвиваат со полн интензитет. Со неговото ставање...

Меѓународнa награда за ООУ „Страшо Пинџур“ од Мало Коњари

На 14. Меѓународен фестивал на детско творештво „Креативна чаролија“ што се одржа во  Бања Вруици - Србија, учениците од ООУ „Страшо Пинџур“ од селото...

ООУ „Гоце Делчев“ домаќин на втората транснационална средба од проектот „Еразмус +“

Од денеска па во следните неколку денови, во ООУ „Гоце Делчев“ се одржува втората транснационална средба од проектот „Еразмус +“, со наслов „Љубовта е за сите“....

Повеќе од 200 учесници на државното првенство во џудо за пионери и кадети

Во спортската сала на ООУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, денеска се одржа државното првенство во џудо за помлади пионери и кадети. На првенството учествуваа 18 клубови...

Кадетите на РК „Прилеп“ станаа државни прваци во ракомет

Ракометната екипа на „Прилеп“ е државен првак во кадетска конкуренција, откако синоќа во финалето на завршниот “фајнал фор“ ја совлада екипата на „Струга“ со...