Советот за превенција денеска заклучи Прилеп е подготвен за безбеден „Пивофест“

Сите надлежни служби во Прилеп, градот домаќин на традиционалната манифестација „Пивофест“ се подготвени за почеток и безбедно одвивање на четиридневната журка на пиво и скара, што...

Трите столба на Планот за економски раст беа тема на денешната средба на министерката...

Мерките за поддршка на инвестициите од трите столбови на Планот за економски раст на Владата, беа тема на денешната средба на министерката без ресор, задолжена за...

Локалниот медиум ТВ „Канал Визија“ промовираше нов имиџ и уредувачка политика врз новинарски начела

После неодамнешната промена на сопственичката структура, синоќа пред поголем број гости од новинарската фела, градоначалникот на Прилеп,Илија Јованоски, претставници на политички партии, на граѓанскиот и бизнис...

Рекреативно трчање со хуманитарен карактер за опремување на Центарот за лица со церебрална парализа

Во организација на Општина Прилеп, „ГЕНТЕРМ Македонија“, „Комфи Ангел“ и Стопанска Комора на Македонија – Регионална канцеларија Прилеп, во недела на 24.06.2018 со почеток во 19:30...

„Клетници“ во продукција на прилепскиот театар, освои Гран при на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“

Синоќа во Прилеп, со доделување на наградите, се спушти завесата на годинешниот 53. МТФ „Војдан Чернодрински“. Со одлука на тричленото жири во состав Мими...

Во Прилеп се санираат штетите од поплавите

Невремето што го зафати Прилеп  во попладневните часови предизвика  штети во одредени домаќинства и проблеми на разни делови од градот.  Поплавени се пет куќи,...

Градоначалникот Илија Јованоски им го честита Рамазан Бајрам на сите верници

Им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам на сите припадници на Исламската верска заедница, на Прилепското Муфтиство, на сите граѓани од муслиманска вероисповед од...

Нови успеси на македонскиот репрезентативец во пинг понг за лица со инвалидност, Рубин Ристески

Македонскиот репрезентативец во пинг-понг за лица со инвалидност, прилепчанецот Рубин Ристески освои 6 медали, по 3 во поединечна и во екипна конкуренција на трите меѓународни турнири...

Намалена цената за паркирање на моторни возила за време на „Пивофест 2018“

На денешната 15 седница на општинскиот Совет, советниците расправаа по 10 точки од дневниот ред. Советниците донесоа Одлука за измена на распоредот на средства на буџетот...

Во дисперзираните паралелки на ООУ „Добре Јованоски“ има услови за непречена и безбедна...

Сузана Дарковска, директор на ООУ „Добре Јованоски“ од Прилеп, на денешната прес коференција ги демантираше дезинформацииите во јавноста, дека во дисперзираните паралелки, кои што учат во...