Соопштение за неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија (2.4.2018 г.)

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 2 април...

Прилеп го одбележа Светскиот ден за поддршка на лицата со епилепсија

Здружението „Епилепсија Македонија“ со поддршка на Општина Прилеп денеска на градскиот плоштад „Методија Андонов – Ченто“ го одбележаа Светскиот ден за поддршка на лицата со епилепсија...

Градоначалникот Јованоски во посета на Дневниот центар „Ѕуница“

Пред завршувањето на проектот „Општинско корисна работа“, градоначалникот Илија Јованоски денеска го посети Дневниот центар за деца со посебни потреби „Ѕуница“. Покрај средбата со двете...

Со атлетска трка низ улиците на градот, Прилеп го одбележа „Часот на планетата Земја“

Во рамките на акцијата „Часот на планетата Земја“, вечерва се одржа атлетска трка во должина од 5 километри низ улиците на Прилеп, на која...

Засадени 20 садници во „Паркот на планетата Земја“ во Прилеп

Дваесет млади садници денеска се засадени во „Паркот на планетата Земја“ на патот кон манастирот „Трескавец“ во месноста „Песјобрдце“. Градоначалникот Илија Јованоски, пратениците во Собранието на...

Промовирана книгата „УБК одблизу“, на авторот Љубен Конески

Денеска во Градската библиотека „Борка Талески“, беше промовирана книгата на Љубен Конески, „УБК одблизу“. Книгата претставува збирка на лични сведоштва и размислувања на авторот, кој е...

На 25 март се воведува летното сметање на времето

На 60-та седница на Владата на Република Македонија, одржана на 20.03.2018 година, Владата ја донесе Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот...

Општина Прилеп со бројни активности за „Часот на планетата Земја“

Прилеп по деветти пат ќе се вклучи во најголемата еколошка волонтерска акција во светот „Часот на планетата Земја“, во која учествуваат над 170 држави. Општина Прилеп...

Во понеделник „Виолетов ден“ поддршка на лицата со епилепсија

По повод 26 Март - Светскиот ден за борба против епилепсијата насловен како „Виолетов ден“, здружението „Епилепсија Македонија“ во соработка со Општина Прилеп, во понеделник...

Петта изложба на уметнички фотографии на Фото кино клубот „Прилеп“

Во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“, Фото кино клубот „Прилеп“ ја одржа традиционалната, 5-та по ред изложба на уметнички фотографии „Јордан Зазоски-Зазо“. Претседателот...