Се е подготвено за старт на „Пивофест 2018“

На еден ден пред почетокот на годинешното 16-то издание на „Пивофест 2018“, Прилеп е подготвен да ги пречека учесниците и посетителите на најголемиот фестивал...

Се асфалтираат и рехабилитираат повеќе улици во градот

Согласно Програмата за уредување на градежно земјиште на Општина Прилеп за 2018 година, екипи на фирмите „Изофас“, „Сењак“ и „ВЕ-ГРУПА“, работат на асфалтирање и рехабилитирање на...

Привршуваат подготовките за „Пивофeст 2018“

Општина Прилеп и агенцијата „Ентфинити“ ги привршуваат подготовките за почетокот на годинешното 16-то издание на „Пивофест“, кое ќе се одржи од 12 до 15 јули. Координативното...

Градоначалникот Јованоски и шпанскиот амбасадор Сера, синоќа го отворија „Викенд на шпански филм“ во...

На летната сцена од центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп со проекцијата на филмот „Среќни 140“ во шпанска продукција, синоќа беше означен почетокот...

Италијански инвеститори во посета на Општина Прилеп

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски денеска разговараше со сопственикот на прилепската компанија со италијански капитал „Dan Innovation“, Дарио Буци и директорот на компанијата...

Викенд на шпански филм во Прилеп

Општина Прилеп и амбасадата на Кралството Шпанија викендов во Прилеп, организираат културен настан во наслов „Викенд со шпански филм“. Во рамките на ова случување,...

Се тампонираат улици во Големо Коњари

Во населеното место Големо Коњари во моментов во тек се градежни зафати за уредување на улиците. Се врши тампонирање на повеќе улици со вкупна...

Донесен е ребаланс на буџетот, има повеќе пари за патната инфраструктура, а сервисирани се...

Прилепските советници на денешната 16 седница, го усвоија ребалансот на буџетот, што го предложи градоначалникот Илија Јованоски. При тоа, со ребалансот се предвидени повеќе средства за...

Заев: Изградбата на ИКТ Центарот, ја покажува волјата на нашите пријатели од ЕУ да...

„Зачувувањето на податоците и нивното складирање на безбедно место, е важно за секој од нас. И тоа подеднакво важи без разлика дали се работи за...

Означен почетокот на изградбата на ИКТ Центарот за податоци за опоравување од катастрофи и...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, министрите за внатрешни работи, за финансии и за транспорт и врски,...