fbpx

Преку проект за мултиетничка интеграција, училиштата „Кочо Рацин“ од Прилеп и „Никола Карев“ од...

Во рамки на одбележувањата по повод „Неделата на детето“, ОУ „Кочо Рацин“ заедно со ОУ „Никола Карев“ од Крушево с. Норово, го организираа проектот „Игри без...

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“

Во рамките на планските активности на Министерството за одбрана, на 17.10.2018 година, во периодот од 08.00 часот до 16.00 часот, на гарнизонското стрелиште „Леково“ – Прилеп,...

Атрактивни студиски програми прилагодени на потребите на стопанството- Економскиот факултет ги отвори вратите за...

Градоначалникот Илија Јованоски им го честиташе првиот академски час на бруцошите на Економскиот факултет во Прилеп. На свеченоста што се одржа по повод први октомври тој...

Јованоски: Верувам дека граѓаните ќе го одберат вистинскиот пат

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска го оствари своето избирачко право, излегувајќи на референдум и гласајќи на гласачкото место број 1454, во ООУ „Добре Јованоски“. Градоначалникот...

Голем број на награди освоија младите каратисти од карате клубот „Бонсаи“

Со освоени  2 први, 6 втори и 8 трети места  карате клубот „Бонсаи“ од Прилеп, учествуваше на Интернационалниот карате турнир “Голден куп'' во Тетово....

Нови инвестиции во прилепските градинки „Гоце Делчев“ и „Аличаир“

Комплетното реновирање на градинката „Аличаир“, како и инсталирањето нова опрема во кујната во градинката „Гоце Делчев“, беше повод градоначалникот Илија Јованоски, заедно со министерот...

Јованоски на средба со Сугарески: Во тек се бројни инфраструктурни проекти во Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на денешната работна средба ја анализираа досегашната реализација на инфраструктурните проекти, како и...

Отворена е експозитура на „Македонски пошти“ во с. Канатларци

Експозитура на „Македонски пошти“ е отворена денеска во селото Канатларци- Прилепско. Во овој реконструиран објект вработените ќе пружаат поштенски услуги на жителите од ова...

Во рамки на европската недела на спортот, во Прилеп одржана презентација на џудото

Во организација на Агенцијата за млади и спорт и џудо клубот „Сеишин“, а по повод европската недела на спортот, денеска на плоштадот „Методија Андонов-Ченто“...

По седми пат ќе се одржи меѓународниот натпревар во ориентација „Пеце Атанасоски“

Од 27 до 30 овој месец, Прилеп ќе биде домаќин на седмиот по ред меморијален меѓународен натпревар во ориентација „Пеце Атанасоски“. На овој натпревар...