fbpx

Реакција на Општина Прилеп на прес на ОК на ВМРО-ДПМНЕ – Прилеп

Почитувани, Во изминатите 12 месеци, Општина Прилеп и градоначалникот Илија Јованоски работеа на реализација на проектите предвидени во неговата изборна програма. Дел од неа беа и сега...

Во Прилеп се одржа втората авто слалом трка од Државниот шампионат на Македонија

По повод Денот на народното востание, денеска во Прилеп се одржа втората трка од Државниот шампионат на Македонија во авто слалом „Прилеп 11.Октомври 2018“. Натпреварот...

Свечено затворен фестивалот ’Со Марко на улица’

Со дневното студио за “Body painting“, изведено од вредните раце на незаменливиот Сашо Мартиновски, се затвори првиот уличен фестивал “Со Марко на улица“ кој траеше...

Изложба на слики и скулптури на Центарот за современа ликовна уметност

Центарот за современа ликовна уметност (ЦСЛУ) – Прилеп, годинава слави 55 години од скулпторскиот симпозиум „Мермер“. По тој повод, синоќа во просториите на Центарот...

Во ЦК „Марко Цепенков“ отворена изложба на фотографии од фрескосликарството на црквата во Курбиново

Во изложбениот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“, синоќа беше отворена изложбата на „Црквата Свети Ѓорѓи во Курбиново – Ремек дело на византиската...

Едукативна еднодневна екскурзија за наградените ученици во организација на Општина Прилеп

За учениците (160) кои што постигнаа врвни резултати на државни и меѓународни натпревари, годинава за прв пат Општина Прилеп организира едукативна еднодневна екскурзија во...

Информативна сесија за користење на фондовите од Програмата „Креативна Европа на ЕУ“

Денеска во Прилеп се одржа информативна сесија за програмата „Креативна Европа“, за двете подпрограми„ Култура“ и „Медиа на ЕУ“. Информативната сесија е дел од серијалот настани...

В недела на пладне во Прилеп авто слалом „Прилеп-11 Октомври“

Авто слалом „Прилеп-11 Октомври“ ќе се одржи во недела напладне во центарот на градот, во организација на Авто картинг клуб „Скопје“,а со поддршка на...

Започна првиот уличен фестивал “Со Марко на улица“

Доцна синоќа пред  НУЦК “Марко Цепенков“ започна првиот тридневниот уличен фестивал „Со Марко на улица“. Ова е прв фестивал од ваков вид кој ќе...

Чествувања во чест на 11.Октомври: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна на историјата

Со положување венци и свежи цвеќиња на спомениците на Методија Андонов – Ченто, Кузман Јосифоски – Питу и на Могилата на непобедените, Општина Прилеп продолжи со...