Одбележан патрониот празник на музичкото училиште „Ордан Михајлоски – Оцка“ од Прилеп

Прилепското музичко училиште „Ордан Михајлоски-Оцка“ денеска го одбележа патрониот празник. Делегација од Општина Прилеп,од прилепската организација на Сојузот на борци, и од основното музичко...

„Ничија земја“ на МНТ ќе го отвори годинешното издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Од 8 до 15 јуни, во Прилеп ќе се одржи 53-тото издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Во официјалниот дел на фестивалската програма се наоѓаат...

Средба на градоначалникот Јованоски со вицепремиерот Анѓушев

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. Градоначалникот Јованоски и вицепремиерот Анѓушев...

Првомајска честитка од градоначалникот Илија Јованоски

Денеска ја истакнувам мојата и заложбата на Општина Прилеп за остварување на што поголеми права на сите работници. Правото на плата, придонеси, заштита при работа,...

Градоначалникот Јованоски и министерот Сугарески одржаа работен состанок во проширен состав

Градоначалникот Илија Јованоски и министерот Горан Сугарески денеска со своите тимови одржаа работна средба. При тоа беа разгледани плановите и проектите на Општина Прилеп...

Министерот Сугарески и градоначалникот Јованоски извршија увид врз реконструкцијата на патот Прилеп-Прилепско езеро

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, извршија увид на градежните работи во реконструкцијата на патот Прилеп-Прилепско езеро. Станува збор...

Јованоски:Долговите од 3.5 милиони се намалени за милион евра

Долговите се намалени за милион од евидентираните 3.5 милиони евра. Два милиона евра плус инкасира Општина Прилеп од последната инвестиција на македонско-турската компанија „Волостоун“...

Реакција на градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски

Почитувани сограѓани, Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски го избира својот тим врз основа на валидни критериуми за образование, стручност, компетентност и одговорност во работата. Според тоа, тој...

Саем на виртуелни училишни компании, во економското училиште

Генерацијата матуранти на економското училиште „Кузман Јосифски-Питу“ од Прилеп денеска организираше саем на виртуелни училишни компании 2018“. Учениците ги презентираa практичните знаења, вештини и способности,...

Утре во Прилеп, премиера на „Пиреј“

Прилепскиот ансамбл на сцената од театарот „Војдан Чернодрински, утревечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Пиреј“, чија драматизација е работена според култниот роман на...