Настани

Првонаграден расказ од Ерика Јованоска – „ХУМАНОСТА-ТЕМЕЛ ВО МЕЃУЧОВЕЧКИТЕ ОДНОСИ“

Животот во еден свет како овој често исполнет со болка, тага, незадоволство и тешкотии нè тера да подразмислиме дали има причина и колку можеме да бидеме добри,хумани, човечни. Но, секогаш ни останува само еден одговор… За миг да заборавиме на себе, да помислиме малку и на другите,зошто само така ќе …

Прочитајте повеќе »

Прилеп го одбележа својот патрон празник „Свети Никола“

Прилеп денеска по 12-ти пат го одбележа својот патрон празник „Свети Никола“. Одбележувањето на празникот започна изутринава во 8.00 часот со Света божествена литургија во црквата „Свето Благовештение“ со која чиноначалствуваше Митрополитот преспанско-пелагониски г.Петар. Празнувањето потоа продолжи пред параклисот на свети Никола во центарот на градот, каде се изврши мал …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски им ги врачи наградите на учениците од конкурсот „Хуманоста – темел во меѓучовечките односи“

Градоначалникот Илија Јованоски денеска им ги врачи наградите на учениците, коишто според жири комисијата имаа најдобри раскази на конкурсот што за сите основни училишта го распиша Општина Прилеп на тема „Хуманоста – темел во меѓучовечките односи“, а по повод чествувањето на патронот на градот,на празникот „Свети Никола“. Ерика Јованоска од …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп почна чествувањето на градската слава „Свети Никола“

Со Света божествена литургија во црквата „Свето Благовештение“ од 08:00ч. изутрината започна денешното чествување на градската слава „Свети Никола“. Во 12:00 часот ќе се изврши водоосветување и прережување на празничниот колач пред параклисот што го носи името на светецот, во центарот на градот. А, во 12:30 часот ќе биде благословена …

Прочитајте повеќе »

Резултати и табели од седмиот ден на светиниколскиот турнир во мал фудбал

Вчера се одиграа 4 натпревари помеѓу сениорите во рамките на 7-миот ден од светиниколскиот турнир во мал фудбал. Резултати од вчерашниот ден на турнирот 18 декември ( Понеделник ) : СЕНИОРИ „Тео-Теа Тобако Дисконт” – “Тргачо“ 2:0 „ФК Големо Коњари” – “Волци“ 0:7 „Виталиа-Ветаџока” – “Теа-Андреа“ 2:1 „Инфинити” – “Портал“ …

Прочитајте повеќе »