Предадена во употреба детската градинка во ООУ „Рампо Левката“.

Градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска ја предадоа во употреба новата градинка која се наоѓа во адаптираните...

Одбележана годишнината од загинувањето на Народните херои, Кире Гаврилоски – Јане и Круме Волнароски

Со пригодна свеченост, денеска беше одбележана 74 годишнината од смртта на Народните херои Кире Гаврилоски–Јане и Круме Волнароски, кои загинале на денешен ден, 9-ти мај, 1944...

Општина Прилеп и руската амбасада го одбележаа Денот на победата над фашизмот

Општина Прилеп заедно со амбасадата на Руската федерација денеска ја одбележаа 73 годишнината од денот, кога се слави победата над фашизмот во Втората светска војна, 9-ти...

Сојузот на борци – Прилеп, со трибина го одбележа Денот на победата над фашизмот

Сојузот на борци-Прилеп секоја година, традиционално организира трибина во врска со Народно-ослободителната борба, или со операциите од Втората светска војна во Европа. Тема на денешната трибина...

Во првиот квартал „Комуналец“ ги намали трошоците и долговите, а ги подобри услугите

„ЈКП ‘Комуналец’ работи позитивно во првиот квартал од годината, а во споредба со истиот период од минатата година, има подобри резултати во сите сектори: зголемена фактурирана...

Реакција на Општина Прилеп на денешниот прес на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп

Почитувани сограѓани, Општина Прилеп, ги демантира денешните наводи од прес конференцијата на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, што го одржа советничката Ирена Стерјоска Локвенец, поранешна директорка...

Aнкета:Прилеп меѓу најчистите градови во Македонија!

Со цел да го зголемиме степенот на комунална хигиена во градот и да ги лоцираме точките каде што треба да се интензивираат активностите и...

Градоначалникот Јованоски им го честиташе празникот на вработените во Полициската станица во Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски денеска ја посети Полициската станица во Прилеп за да им го честита денот на полицијата „7-ми Мај“. Во разговорот со командирот, Кире Спиркоски,...

Градоначалникот Јованоски и претседателот на Советот Талевски, присуствуваа на традиционална прослава на Ѓурѓовден во...

По повод големиот христијански празник Ѓурѓовден, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски и претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски денеска присуствува на...

Прилеп е домаќин на државното првенство во ридски велосипедизам

Денеска во Прилеп се одржа државното првенство во ридски велосипедизам, во рамките на друмскиот шампионат. На трката учествуваа околу 60 велосипедисти, од сите клубови...