Советот на Општина Прилеп почнаа постапка за закуп на објект за нова детска...

Прилеп ќе добие нова детска градинка. Советниците ја почнаа постапката за решавање на проблемот со сместување на дечињата. На денешната седница е донесена одлука за подигање...

Приведен прилепчанец за мачење животни

На 29 август во 19,00 часот во Полициска станица Прилеп лице од Прилеп пријавило дека околу 16,30 часот непознато машко лице малтретира животно на...

Основците од три училишта во Прилеп ќе бидат стимулирани критички да размислуваат

ОУ „Кире Гаврилоски – Јане“, ОУ „Кочо Рацин“ и ОУ „Блаже Конески“ се трите  основни училишта од Прилеп, кои се избрани за реализација на...

Во Канатларци има непречено водоснабдување, а до март долгорочно ќе се решат децениските „водени“...

Со цел да поразговараат со месното население за прашања поврзани со водоснабдувањето на населеното место, екипа на ЈКП „Водовод и канализација“ денеска го посети...

Од четврток до сабота, во Прилеп ќе се одржи 7. Меѓународен џез фестивал

Прилеп по седми пат ќе биде домаќин на Меѓународниот џез фестивал, кој од четврток 30 август, до сабота 1 септември, ќе се одржи на летната...

Нови инвестииции во ООУ „Гоце Делчев“

Со средства обезбедени од Општина Прилеп, Во ООУ „Гоце Делчев“ се врши санација на дотраените и речиси неупотребливи училишни тоалети. Вредноста на оваа инвестиција изнесува 60.000...

Финишираат активностите за отворање на Дневниот центар за лица со церебрална парализа

Градоначалникот Илија Јованоски, денеска оствари неформална средба со Здружението на родители на деца заболени од церебрална парализа. Средбата беше во функција на отворање на Дневниот центар...

Учесници на „Струшките вечери на поезијата“ ќе гостуваат во Прилеп

Утре, четврток 23 август, со почеток во 20.30 часот, на летната сцена од Домот за култура “Марко Цепенков“, пред љубителите на поезијата ќе се претстават четворица...

Честитка на градоначалникот Илија Јованоски по повод празникот Курбан Бајрам

Во овие празнични мигови, со желби за радост, среќа, благосостојба и душевен мир, дозволете да Ви го честитам големиот празник Курбан Бајрам. Овој празник не’ потсетува...

Трето место за прилепските шахисти на државното првенство во Струга

На минатонеделниот 27.Екипен шампионат на Македонија во шах кој се одржа во Струга, екипата на ШК „Прилеп“ го освои третото место, односно истото го подели со...