Настани

Градоначалникот Јованоски на сите православни христијани им го честита празникот Богојавление – Водици

Со желби за многу здравје, љубов и среќа, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, на своите сограѓани и на сите православни верници им го честиташе празникот Богојавление-Водици. „Почитувани граѓани, денес е голем празник. По тој повод сакам на Македонската православна црква, на нашата епархија и на сите православни христијани, да …

Прочитајте повеќе »

Продолжува проектот „Бањско климатска рекреација на корисници на пензија“

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Македонија, продолжува со реализација на проектот „Бањско климатска рекреација на корисници на пензија“. За таа цел, почнувајќи од 15-ти јануари па сѐ до 15-ти февруари 2018 година, сите заинтересирани пензионери може да поднесат барање …

Прочитајте повеќе »

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови, случајот пријавен во полиција

Во текот на изминатата ноќ, непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на Крал Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп го регистрираа овој вандалски чин, а во текот на денот споменикот беше исчистен. Случајот е пријавен во Полициската станица од општа надлежност – Прилеп, очекуваме надлежните …

Прочитајте повеќе »

Градска библиотека издаде библиографија за Коле Чашуле

„Библиографија за Коле Чашуле“ е насловот на новата публикација на градската библиотека „Борка Талеска“ од Прилеп, која што е идеален водич за натамошни истражувања за делото и животот на романсиерот, драматургот, литератот и публицист Коле Чашуле. Со ова дело вработените во градската библиотека всушност на некој начин ја збогатуваат и …

Прочитајте повеќе »

Демант на прес конференција од о.к. на ВМРО-ДПМНЕ –Прилеп

Почитувани, Општина Прилеп категорично ги демантира дезинформациите и спинуваните факти од страна на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, објавени на денешната прес конференција.  Разбирливи се напорите на оваа партија која на локално ниво се бори веќе за членство да собира политички поени и натаму во популистички манир. Но, оваа …

Прочитајте повеќе »